Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kon: Kinezi traže da svaki oboleli bude u zasebnoj sobi

23.03.2020. 16:39 17:47
Piše:
Foto: Tanjug/ Dragan Kujundžić

BEOGRAD: Kineski lekari u potpunosti su se složili sa vanrednim merama koje je preduzela vlada, ali traže ono što je kod njih dalo najbolje rezultate, a to je da svaki oboleli bude izolovan u zasebnoj sobi, izjavio je danas epidemiolog Predrag Kon.

"Što se tiče mera izolacije i samoizolacije, na samom startu u Kini su se potpuno isto ponašali kao i mi, pa su došli do zaključka da su im blagi slučajevi izolacije zagorčali situaciju, zbog čega su se odlučili na striktnu izolaciju. To znači da svaki oboleli bude u zasebnoj sobi, odnosno ako se zna da su svi pozitivni, onda može i više njih da bude u istoj sobi", rekao je Kon.

Ističe da, dok se čeka neki rezultat, svako mora da ima zasebnu sobu.

"To je zahtev koji je nama trenutno vrlo komplikovan i oko čega ćemo razgovarati", naveo je Kon.

Kaže da je jučerašnji sastanak sa kineskim stručnjacima bio konstruktivan i da su se svi složili da je, kada je reč o sprečavanju širenja korona virusa, najvažnije da izolacija funkcioniše.

"Oni imaju iskustvo da izolacija kod kuće, onih lakih slučajeva, dovodi do prenošenja virusa i snažno preporučuju da se to ne radi nego da svi moraju ostati izolovani. To je nešto što je jako važno i što ćemo svakako uzeti u razmatranje”, rekao je Kon na konferenciji u Vladi Srbije.

Kineski stručnjaci su, kazao je on, na sastanku govorili o kineskoj provinciji Hubei koja je imala sličnu situaciju kao Srbija, kada je reč o korona virusu.

Međutim, dodao je Kon, svaka situacija je različita, bez obzira što se može upoređivati.

Maske nositi u zatvorenom, dva metra bezbedna udaljenost

Vreme je za nošenje maski, poručio je danas epidemiolog Predrag Kon i naveo da u trenutnoj epidemiološkoj situaciji ima smisla nositi ih u zatvorenom prostoru, kao i da je stav kineskih eksperata za borbu protiv koronavirusa koji su došli u Srbiju da maske treba nositi.

Kon je na pres konferenciji u Vladi Srbije rekao da se iz ponašanja kineskih stručnjaka, koji stalno nose maske, jasno vidi njihov stav o toj meri zaštite i dodao da se stavovi srpskih lekara nisu mnogo promenili, ali da se menjaju u skladu sa tim da li maski ima ili nema.

''Preporučivati nešto što ne može svugde da se sprovede, pogotovo u zdravstevnim ustanovama, nije mudro, čak je i bezobrazno ako se takva preporuka daje, a ne može se obezbediti. Situacija je sada drugačija i ja masku nosim od trenutka kada mi je dostupna'', rekao je Kon, odgovarajući na pitanje o preporuci kineskim eksperata o nošenju maski.

Kako je rekao, nošenje maske preporučuje se i na udaljenosti od dva metra od druge osobe.

''Naš čvrst stav je da je dva metra bezbedna udaljenost i da nošenje maske na otvorenom, ako ste na većoj udaljenosti od dva meta, nije neophodno. Međutim, treba imati masku pri ruci ako vam se neko približi'', kazao je Kon.

Epidemiolog Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", Darija Kisić Tepavčević, kazala je da maska kao opšta mera prevencije ima ograničeno dejstvo i ponovila da je treba nositi u zatvorenom prostoru, kao i da treba da je imaju oni koji imaju simptome koronavirusa i zdravstevni radnici.

Dodala je da istraživanja pokazuju da nošenje maske na otvorenom i ako osoba nema simptome zaraze, nije efikasno.

''Recimo, kada bi osoba bila u inkubacionom periodu i izbacivala prouzrokuvače u tu masku, i ponovo udisala sa te maske, tako bi povećala infektivnu dozu'', objasnila je Kisić Tepavčević.

Kineski stručnjaci pre podne na VMA, popodne na kriznom štabu

Eksperti za borbu protiv virusa korona koji su stigli iz Kine danas pre podne bili su Vojno medicinskoj akademiji, a posle podne prisustvovaće sastanku dva krizna štaba, rekao je epidemiolog Predrag Kon.

“U 17 sati će biti na sastanku kriznih štabova, u Palati Srbije, gde će, verovatno, saopštiti svoja dosadašnja zapažanja”, rekao je Kon na pres konferenciji u vladi Srbije.

Sa lekarima iz Kine, prema ranijim saznanjima Tanjuga, sastaće se predsednik i premijerka, Aleksandar Vučić i Ana Brnabić, a na sastanku će biti i članovi oba krizna štaba - za suzbijanje novog korona virusa, koji predvodi premijerka Brnabić, kao i za otklanjanje posledica po privredu, na čijem čelu je predsednik Vučić. 

Grupa kineskih stručnjaka u subotu je došla iz Kine kako bi Srbiji pomogla u borbi sa koronavirusom.

Očekujemo od SPC jasno uputstvo za pričešće

Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da se nikad neće postići saglasnost da li pričešće može da bude način prenošenja infekcije zbog velikog značaja pričešća u hrišćanstvu, ali da će svaki epidemiolog na to pitanje reći da je to rizik.

Kon je rekao da, ipak, očekuju od SPC i patrijarha da sveštenstvu i vernicima daju jasno uputstvo po pitanju pričešća.

"Pričešće je u hrišćanstvu izuzetno značajno i teško mi je da govorim o tome. Jasno je koje su vanredene mere propisane i da nema okupljanja više od 50 ljudi", rekao je Kon.

Kako kaže, godinama se priča o tome da li to može da bude način prenošenja infekcije.

"Nikad se tu nećemo složiti i jasno je da će svaki epidemiolog reći da je to rizik".

Navodi da je postoje neki pokušaji u Ruskoj pravoslavnoj crkvi da se kašičica utapa u alkohol, ali da to nije dovoljno, iako je "neupredovio bolje nego bez ičega", dodao je Kon.

Prosečna starost zaraženih 50 godina, dve trećine muškarci

Prosečna starost ljudi kod kojih je u Srbiji potvrđen korona virus je oko 50 godina, a dve trećine su muškarci, izjavila je danas zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević.

Ona je odgovarajući na pitanja novinara u Vladi Srbije rekla da je teško na dnevnom nivou raditi analizu starosne i geografske strukture zaraženih, ali da će svakako kada bude završena epidemija biti urađena detaljna analiza.

Piše:
Pošaljite komentar
Kon: Druga žrtva u Srbiji, 187 obolelih, 97 hospitalizovano

Kon: Druga žrtva u Srbiji, 187 obolelih, 97 hospitalizovano

22.03.2020. 15:32 15:47
Novih 27 zaraženih, ukupno 249

Novih 27 zaraženih, ukupno 249

23.03.2020. 15:03 16:36