Kisić-Tepavčević: Situacija povoljnija, ali nema opuštanja
BEOGRAD: Epidemiološka situacija se generalno u celoj Srbiji stabilizuje ili smiruje sa značajnom tendencijom pada, ali i pored toga nephodno je poštovati sve mere prevencije, istakla je danas zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević.
Ukupan broj laboratorijsko potvrđenih slučajeva ukazuje dalju tendenciju pada, što pokazuje da smo na dobrom putu, ali moramo baš sada dati sve od sebe da poštujemo sve preventivne mere da bi ugasili epidemiju, kazala je ona na konferenciji za štampu.
Navela je da je i dalje najviše novozaraženih u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Šapcu.
„Imamo primera gradova gde je dosta povoljnija epidemiološka situacija. Na području Leskovca imali smo jedan laboratorijski pozitivan slučaj, u Tutinu od 44 testiranih nijedan nije bio pozitivan. Na području Valjeva od 42 testiranih jedan je bio pozitivan. Smederevo, Požarevac, Čačak su gradovi u kojima u poslednja 24 sata nisu zabeleženi nijedan laboratorijski pozitivan slučaj iako smo imali testiranih između 50 i 100“, objasnila je ona.
Rekla je da postoji povećanje broja novozaraženih u odnosu na prethodni dan na području Aleksinca.
„Generalno možemo videti da ovo jesu povoljniji indikatori. Ali ne smemo se sada nikako opustiti“, kazala je ona.
Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da će pojedine preventivne mere donete u cilju sprečavanja virusa korona, poput nošenja maski i fizičke distance, ostati dugo sa nama, čak i onda kada broj zaraženih bude minimalan.
Na pitanje kada će pojedine mere biti relaksirane, s obzirom da poslednjih dana imamo pad broja zaraženih, Kisić kaže da mera poput ograničavanja rada objekata posle 23 časa nije problem i da će u nekom trenutku biti ukinuta, ali da će ostale mere dugo biti deo naše svakodnevice.
"To moramo da prihvatimo i to mora da bude deo naše rutine i kada to više ne bude u sklopu određenih obaveznih mera, već da shvatimo da je to najbolje što možemo da učinimo za sebe i svoju porodicu", rekla je Kisić.
Na pitanje da li Krizni štab ima neko rešenje za roditelje sa decom sa autizmom koju ne mogu da ostave u dnevnom boravku, jer su kapaciteti ograničeni na 10 odsto, kao i da li za njih može postojati poseban tretman kada je reč o tesiranju na korona virus, Kisić je odgovorila da je štab upoznat s tim problemom i da će se u narednom periodu rešiti.
Sve ono što je doneto na sednicama Kriznog štaba, svaka preporuka, prolazilo je vladu, odnosno, vlada je ta koja je odluke usvajala, a struka predlagala, izjavila je dr Darija Kisić Tepavčević.
Ona je tako odgovorila na pitanje novinara da li je Krizni štab od početka funkcionisanja doneo bilo kakvu odluku ili je sve "išlo" na vladu.
Upitana da li Srbija, pored Štaba ima i Republičku stručnu komisiju, kao što propisuje Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, Kisić je rekla da ta komisija svakako postoji i da je na njenom čelu direktor Infektivne klinike dr Goran Stevanović.
"Nismo se prvi put susreli za zaraznim bolestima. Ja nisam pravnik, radim svoj posao, kao i sve moje kolege, najbolje što možemo, sa istim ciljem, bez obzira kako se zovu tela koja postoje. To su isti ljudi koji se decenijama bore protiv zaraznih bolesti u našoj zemlji", rekla je Kisić Tepavčević.
Ona je navela i da svi članovi Kriznog štaba daju svoj maksimalan doprinos, bez obzira na njihov formalno pravni status u tom telu.
"Naša reča se pođednako čuje i tokom svih sastanaka, sve odluke smo donosili kao produkt stručne diskusije i one su praktično bile jednoglasne", dodala je ona.