KCV: Uklonjeni trombovi kod obolelih od moždanih udara
U noći između srede i četvrtka u Kliničkom centru Vojvodine urađena je 15. mehanička trombektomija za manje od godinu dana, odnosno odstranjivanje tromba iz mozga kod pacijenta koji je pretrpeo moždani udar.
Time su, kako kažu u najvećoj pokrajinskoj bolnici, počeli radno da obeležavaju Svetski dan borbe protiv moždanog udara, 29. oktobra.
“Urađena je intervencija i pacijentu je izvađen dugačak tromb i time je sprečeno ili da on umre ili da ostane invalid. Posledice moždanog udara su izuzetno teške, jer se svega trećina ljudi oporavi, kod trećine ostane trajni invaliditet, a trećina umre. U svim segmentima je potrebna borba protiv moždanog udara i nije dovoljno samo lečenje. Zato pripremamo program prevencije za celu Vojvodinu, jer dobar doktor leči, a još bolji doktor ume da spreči”, kazao je direktor Kliničkog centra Vojvodine neurolog profesor dr Petar Slankamenac.
Uzroci koji dovode do moždanog udara su hipertenzija, gojaznost, masnoće u krvi, šećerna bolest, pušenje, prekomerno konzumiranje alkohola i nedovoljna fizička aktivnost. Slankamenac ocenjuje da su ti faktori rizika naša svakodnevica, ali su istovremeno i faktori na koje može da se utiče i koji mogu da se spreče.
“ Incidenca moždanog udara u Vojvodini je među najvećima u svetu i godišnje oboli između 5.000 i 6.000 ljudi. To praktično znači da svakog sata u Vojvodini neko doživi moždani udar. Obaveza doktora je da edukuju sve koji se ovim bave i u primarnom i u sekundarnom nivou zdravstvene zaštite, kako bi bilo edukovano i stanovništvo, jer se time smanjuju faktori rizika i incidenca”, istakao je dr Slankamenac.
Upravnik Klinike za neurologiju Kliničkog centra Vojvodine dr Željko Živanović objasnio je da, kada dođe do moždanog udara, postoje mogućnosti lečenja i šansa da se pomogne obolelom. U lečenju je vreme najznačajniji faktor i zato je važno brzo prepoznavanje simptoma i brza intervancija. Simptomi moždanog udara su poremećaj ravnoteže, govora, vida, iskrivljenost lica, pojava duple slike, poremećena koordinacija, vrtoglavica.
“Treba odmah da se pozove Hitna pomoć, kako bi se što pre postavila dijagnoza i započela terapija. Od 2008. radimo trombolitičku terapiju, koja treba da se primeni u prva četiri i po sata, a najbolje je da se dobije u prvih sat do sat i po. Od prošle godine počeli smo da radimo mehaničku trombektomiju, koja je značajna za pacijente s najtežom slikom ishemijskog moždanog udara “, naveo je dr Živanović.
Radiolog Kliničkog centra Vojvodine dr Dragan Anđelić kazao je da su do sada radiolozi učestvovali u postavljanju dijagnoze, a od kako je 1. decembra prošle godine uvedena procedura mehaničke trombektomije, imaju ulogu i u lečenju. Objasnio je da se ona radi najkasnije u roku od četiri i po sata od razvoja simptoma, kako bi se sve završilo u roku od šest sati. Nakon snimanja krvnih sudova, kroz preponsku arteriju se stiže do mozga, te se kateterima ili stent-retriverima vadi tromb.
Jedini u Srbiji
Dr Petar Slankamenac istakao je kako je Klinički centar Vojvodine respektabilna ustanova i da su jedini Klinički centar u Srbiji koji izvodi proceduru mehaničke trombektomije.
“ Imamo mladu i stručnu ekipu koja sve brže i sve bolje radi. Zato je važno da se što pre prepoznaju simptomi i da se intevencija uradi u tom vremenskom prozoru, jer ako se tu zakasni, zakasnilo se zauvek”, poručio je dr Slamkamenac.
“ Pacijent kojem smo radili intervenciju u noći između srede i četvrtka ima 66 godina i nije tipičan slučaj, jer je imao suženje karotidne arterije. Stoga smo prvo morali da uradimo karotidni stent, da bismo obezbedili put. Pacijent je oko 23 sata stigao u Urgentni centar, mi smo počeli da radimo oko ponoći i završili oko dva sata ujutro. U salu je stigao dva i po sata od početka simptoma, te smo imali vremena da sve uradimo. Pacijentu su izvađena četiri tromba, od kojih je najduži bio oko četiri centimetra”, kazao je dr Anđelić i dodao da veličina tromba nije od presudnog značaja, nego je to veličina krvnog suda.
Direktor Kliničkog centra dr Slankamenac istakao je da je potrebno vreme za oporavak, dok se ne podese mehanizmi i da procena stanja može da se pruži tek za nekoliko dana, ali je naglasio kako je ovo najefikasniji način lečenja moždanog udara.
LJ. Petrović