Jubilej Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo PMF-a
Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu priredio je svečanost povodom svog šezdesetog rođendana.
Prema rečima direktora Departmana Lazara Lazića, od 1961. godine je jedna mala Katedra za geografiju, tada u okviru Filozofskog fakulteta, izrasla u renomiranu i tehnički visokoopremljenu instituciju koja je edukovala brojne studente, a u statistiku upisala preko 5.000 odbranjenih diplomskih radova, blizu 1.000 master i 112 magistarskih radova, te 200 doktorskih disertacija.
Osnivač Departmana je akademik Branislav Bukurov, koji je još 1946. na Višoj pedagoškoj školi u Novom Sadu počeo da drži kurs geografije, koji je u jesen iste godine prerastao u dvogodišnje školovanje na formiranoj Katedri za geografiju i istoriju. Po ukidanju Više pedagoške škole 1961, nastava iz geografije nastavlja da se izvodi na Grupi za istoriju Filozofskog fakulteta, odakle će se 1962. prvi put izdvojiti u samostalni subjekt u jednoj visokoobrazovnoj instituciji. Upravo ovaj datum smatra se početkom razvoja današnjeg departmana, koji sada broji osam katedri sa 85 zaposlenih, 17 honorarnih profesora i 12 gostujućih predavača.
Dekanka PMF-a prof. dr Milica Pavkov Hrvojević podsetila je da su pre dvadesetak godina bazične nauke i discipline obogatili veoma savremenim smerovima, među kojima se na Turizam, Hotelijerstvo, Gastronomiju i Lovni turizam upisuje najviše studenata.
„Tada je se to činilo kao pametna odluka, a s vremenom i kao dalekosežna, jer su to danas grane koje privredi donose velik boljitak”, dodala je dekanka. „Izvesno je da PMF bez ovog departmana ne bi imao ovoliki ugled u zemlji i svetu. U poslednjoj deceniji vodeći je po broju međunarodnih projekata koji se odvijaju u njegovom okrilju, a samo jedan od njih je prvi tvining projekat u okviru poziva Horizont 2020. Sa ovog departmana je i akademik Slobodan Marković, koji se nalazi među dva odsto najcitiranijih naučnika sa Stenfordske liste za 2020.”
Departman nekad i sad, u reči i slici
Povodom jubileja, Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo obogatio je svoju izdavačku delatnost još jednom publikacijom, a to je monografija, u kojoj su predstavljene istaknute ličnosti Branislav Bukurov, Pavle Tomić, Slobodan Ćurčić i Slobodan B. Marković, naučna istraživanja i rezultati, sadašnji ali i nekadašnji članovi kolektiva, sve katedre, pa i stručna praksa, čija je uloga ključna u sistemu školovanja. Kako se može pročitati, kroz praktičnu nastavu od 2001. prošlo je preko 2.500 studenata, i to u preko 50 hotela, od čega je polovina u inostranstvu: Velikoj Britaniji, Crnoj Gori, Sloveniji, Grčkoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Hrvatskoj, Nemačkoj, Francuskoj, Austriji… Pijetet je što su studenti gastronomije i hotelijerstva, po preporuci stručnjaka iz Londona, deo stručne prakse obavljali i u rezidenciji prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića na Belom dvoru u Beogradu.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević iskoristio je jubilej da se osvrne na decenijski rad kadrova u okviru nastavne i naučne delatnosti Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, ali i vrlo važnu povezanost sa privredom.
„Zaista imponuje ako kažemo da je upravo ovaj departman prepoznatljiv na Šangajskoj listi od 201. do 300. mesta. PMF je fakultet koji u regionalnom smislu predstavlja gravitacionu tačku turizma i siguran sam da će u decenijama koje nam predstoje biti od velike koristi i naučnoj zajednici i privrednoj delatnosti, koja će u sferi usluga biti daleko konkurentnija. Ako kažem da je od 2019. u AP Vojvodini porastao broj turista za gotovo četvrtinu, to samo govori da kao društvo jačamo u infrastrukturi, saobraćaju, prihodima, i privlačimo druge, ali da bi ova grana nastavila ekspanziju, najvažniji su ljudski resursi”, napomenuo je Milošević.
S. Milačić