JN.1 nije novi operativni sistem VEĆ NOVI SOJ KORONAVIRUSA Širi se NEVEROVATNOM BRZINOM stručnjaci ZABRINUTI
Iako niko među nama ko planira praznična okupljanja ili putovanja ne želi da čuje loše vesti, činjenice ukazuju na porast broja obolelih i zaraženih novom varijantom kovida-19 - JN.1 koja zabrinjava stručnjake.
Dobra je vest to što nedavna istraživanja ukazuju na to da ažurirana vakcina protiv kovida-19 za sezonu 2023. - 2024. deluje i protiv najnovije varijante.
"U Americi je talas nove podvarijante omikrona - JN.1 već krenuo, ali mogao bi se ublažiti buster vakcinom i ostalim merama koje su nam već poznate", rekao je Erik Topol, doktor, profesor i glavni urednik Medskejpa, WebMD-ove sestrinske internet stranice.
Ali, problem je u tome što se dosad vakcinisao veoma mali broj ljudi: u Sjedinjenim Državama manje od 16 posto odraslih.
Zato infektolozi i epidemiolozi smatraju kako je vreme da CDC uputi javni poziv na vakcinisanje ažuriranim vakcinama dok još nije kasno, odnosno, dok antitela još mogu da "prorade" pre početka prazničnih porodičnih okupljanja.
U međuvremenu broj zaraženih i obolelih raste. Po podacima CDC-ja u Sjedinjenim Državama je u nedelji koja se završila 25. novembra zbog kovida hospitalizovano gotovo 10.000 pacijenata, a reč je o povećanju od 10 posto u odnosu na prethodnu nedelju.
JN.1, podvarijanta omikrona, prvi je put otkrivena u SAD-u u septembru. Tada ju je Svetska zdravstvena organizacija nazvala "potomkom" podvarijante omikrona BA.2.86, odnosno Pirole, kako su je nazvali.
Dr Radžendram Radžnarajanan, pomoćnik dekana za istraživanja i vanredni profesor na New York Institute of Technology Državnog univerziteta Arkanzas, koji ažurira bazu podataka o varijantama i podvarijantama kovida-19, slikovito je kazao da je "JJN1 zapravo Pirolin podmladak" i dodao da varijanta BA.2.86 i njeni potomci zabrinjavaju naučnike zbog mutacija.
U kojoj se meri dosad proširio JN.1?
Po podacima CDC od 27. novembra predviđa se da će BA.2.86 sadržavati 5 posto do 15 posto cirkulirajućih varijanti u Sjedinjenim Državama.
"Očekivani rizik ove varijante, uključujući i njen izdanak JN.1, za javno je zdravlje nizak", obavila je agencija.
Dr. Radžnarajanan je kazao da se trenutno JN.1 češće prijavljuje u Evropi, alitreba uzeti u obzir i to da neke države bolje ažuriraju podatke od ostalih.
On smatra da se ova podvarijanta dosad "verovatno proširila na sve zemlje čije zdravstvene vlasti prate širenje kovida", zbog mutacija u proteinu šiljka koje mu olakšavaju i vezivanje i zarazu, rekao je dr Topol.
Nova monovalentna vakcina XBB.1.5 štiti od podvarijante omikrona - XBB.1.5 (poznate i po nadimku 'kraken'), ali i od podvarijante JN.1 i ostalih virusa koji se postupno javljaju, izvestio je tim istraživača 26. novembra u studiji obavljenoj na stranici bioRhiv. Naučnici kažu da je ažurirana vakcina, kojom su vakcinisane neinficirane osobe, pojačalo antitela za oko 27 puta protiv XBB.1.5 i za oko 13 do 27 puta protiv JN.1 i ostalih novih virusa.