Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Jednako učešće mame i tate je najbolji interes dece

19.12.2022. 14:41 14:47
Piše:
Izvor: I. Pavlović

Međunarodna tribina “Prava deteta i prava roditelja na ravnopravno roditeljstvo” održana nedavno u Novom Sadu, sučelila je  iskustva predstavnika roditeljskih udruženja iz Slovenije, Hrvatske, BiH, Severne Makedonije i Srbije o toj temi.

Tribinu je otvorio predsednik Centra ravnopravnog roditeljstva iz Srbije Dejan Pavlović, objasnivši da je Centar nastao pre devet i po godina kao Udruženje očeva, a ove godine je ciljeve rada usmerio ka ravnopravnom roditeljstvu.

- Uvidevši da nema pomaka u ostvarivanju prava dece na oba roditelja, Centar je svoje aktivnosti usmerio ka promenama u sistemu iznutra - rekao je Pavlović. - Ta aktivnost se odvija kontinuiranim učešćem na stručnim skupovima, kao i sve češćim saradničkim odnosima sa kolegama, stručnim radnicima sistema socijalne zaštite i njihovim većim uključivanjem u tu problematiku. Jedan od sledećih koraka u suorganizaciji sa Ambasadom Švedske je održavanje dvodnevne Međunarodne konferencije “Izazovi ravnopravnog roditeljstva”  krajem aprila sledeće godine. Tu će učestvovati eminentni stručnjaci iz regiona i sveta, kao i predstavnici udruženja iz regiona, koji će sopstvenim primerima ukazati na probleme sa kojima se susreću u ostvarivanju prava dece na ravnopravno roditeljstvo i na moguća rešenja.

Pavlović je naglasio da pozitivni primeri u svetu pokazuju da ravnopravno učešće oba roditelja u životu dece jeste od presudnog značaja za njihov život i dobrobit, ali i za smanjenje nasilja u porodice prema deci i prema partnerima.


Vreme za promene

Na Trećem regionalnom sastanku održanom nakon tribine, postavljeni su predlozi za nastavak zajedničkog delovanja koji će organi upravljanja svih pet udruženja razmotriti i doneti odluku o daljem delovanju. Jedinstvo udruženja i sama inicijativa, potekla iz zajedničkog delovanja udruženih stanovnika pet zemalja iz regiona, jasan su znak odgovornima u njihovim državama da je vreme za promene u interesu budućih pokolenja.


Sekretarka Hrvatske udruge za ravnopravno roditeljstvo Melita Požgaj, predstavila je rad te organizacije, objasnivši da je ravnopravno roditeljstvo najbolji interes dece. Osvrnula se i na Konvenciju UN- a o pravima dece, prema kojoj svako dete ima pravo na roditeljstvo koje unapređuje njegovu dobrobit.

- To podrazumeva ravnopravnu ulogu i majke i oca - kazala je Požgaj. - Projekat ”Odabrali tate” naša Udruga sprovodi već drugu godinu u Hrvatskoj, a on je primer pozitivnih aktivnosti kojima se pomaže roditeljima. Značajno je povećan broj gotovo svakodnevnog javljanja deka i baka koji traže pomoć da vide svoje unuke i da učestvuju u njihovim životima. 

Predsednik DOOR- a iz Slovenije Iztok Ivančić, naglasio je važnost saradnje zemalja u regionu. U Sloveniji, kaže, samo jedan do dva odsto očeva dobija roditeljsko pravo, kada se ono određuje na sudu. Tu drastičnu diskriminaciju potkrepio je informacijama iz drugih evropskih zemalja, u kojima je zajedničko roditeljsko pravo regulisano zakonima.

Na tribini je govorio i predsednik Centra za ravnopravno roditeljstvo iz Severne Makedonije Naum Ribaroski, istakavši činjenicu da su zakoni zastareli, i da je iz međunarodnih organizacija stigao niz preporuka da se oni menjaju.

- Komitet UN- a za prava deteta direktno je dao preporuku da Severna Makedonija mora da promeni porodični zakon koji bi trebalo da ide u pravcu ravnopravnog roditeljstva - naglašava Ribaroski. - Veliki uspeh u radu smo imali kada smo u Parlamentu dva puta imali priliku da o tome diskutujemo na javnoj debati. Kako kaže, tada su predložili osam tačaka za rešavanje tog problema.

Predstavnik građanske inicijative Ravnopravno roditeljstvo Bosne i Hercegovine Edin Sarač iz svog iskustva uvideo je da su teorija i praksa daleko od stvarnosti. Jedno je što govore lokalni i međunarodni zakoni, konvencije, te naučna i akademska zajednica, a drugo što u praksi rade psiholozi, socijalni radnici i pravnici.

I. Bakmaz

Foto: I. Pavlović

Autor:
Pošaljite komentar