IZLOŽBA U PATRIJARŠIJSKOM DVORU U KARLOVCIMA O MITROPOLITU ANTONIJU HRAPOVICKOM Čuvar kanonskog jedinstva ruske crkve i emigracije
U okviru programa „Dani mitropolita Antonija u Sremskim Karlovcima“ juče je u Patrijaršijskom dvoru u Sremskim Karlovcima povodom stogodišnjice rođenja mitropolita Antonija Hrapovickog koji je u tom zdanju živeo nakon izgnanstva iz Rusije posle Oktobarske revolucije i preminuo, otvorena izložba posvećena njemu.
Tom činu prisustvovali su pored domaćina - episkopa sremskog Vasilija i karlovačkog sveštenstva i doskorašnji vikar ruskog patrijarha, a sadašnji mitropolit budimpeštanski i mađarski Ilarion, kao i predstavnici Ruske zagranične crkve iz nekoliko evropskih zemalja, te Doma ruskog zagraničja i mnogi drugi.
- Mitropolit Hrapovicki je jedna od najistaknutijih jerarha ruske crkve na razdoblju 19. i 20. veka, bio je rektor tri duhovne akademije, eparhijski arhijerej u nekoliko eparhija...- rekao je mitropolit Ilarion koji je pre nekoliko godina u Sremskim Karlovcima osvštao i otkrio spomen-ploču svom sunarodniku Hrapovickom. – Na njega je pao težak zadatak tog vremena - izgnanstvo. On je sa još nekolicinom arhijereja svoj dom našao u Sremskim Kalrovcima. U Patrijaršijskom dvoru je živeo, a u hramu pored je služio. Ovde je osnovao Višu crkvenu upravu koja je imala zadatak da ujedini celokupnu rusku emigraciju.
O mitropolitu Hrapovickom, jednom od najznačajnijih i najvećih jerarha u ruskoj crkvi koji je na poziv patrijarha Varnave došao u Kraljevinu Jugoslaviju i preminuo među Srbima, govorio je i vladika Vasilije koji je predložio da se zbog njegovih zasluga za širenje pravoslavlja širom sveta, kao i doprinosa duhovnom i kulturnom životu Sremskih Karlovaca osnuje memorijalni centar njemu i generalu Vrangelu u čast.
Na rusko-srpske viševekovne veze ukazao je Viktor Moskovni iz Doma ruskog zagraničja i istakao da je težak zadatak očuvanja crkvenog života među izbeglim Rusima pao na istaknute jerarhe ruske emigracije i da je Srbija postala jedan od glavnih centara života izbeglih Rusa, odakle je general Vrangel ujedinjavao svu rusku vojsku u izgnanstvu, a mitropolit Aantonije je oko sebe okupljao prirpadnike ruske crkve.
- Sremskim Karlovcima bilo je suđeno da postanu prestonica te druge Rusije, Rusije koja se našla u rasejanju. Sremski Karlovci su stoga zauvek ušli u rusku istoriju i bili jedna od centara duhovnog života Rusa u rasejanju – rekao je Viktor Moskovni.
U organizaciji izložbe na inicijativu Eparhije sremske, učestvovali su Karlovačka bogoslovija, Ruska ambasada i Dom ruskog zagraničja.
Z. Ml.