Ivanuša: Situacija u Srbiji vrlo ozbiljna, čeka nas jači udar
BEOGRAD: Direktor Kancelarije SZO u Srbiji Marjan Ivanuša izjavio je da je epidemiološka situacija u Srbiji vrlo ozbiljna, kao i da se očekuje da će se situacija pogoršavati i u narednim nedeljama.
On je u intervjuu za "Blic" rekao da situacija sa virusom može da se preokrene nabolje delotvornim merama, ali da može brzo da se preokrene i nagore, što se vidi po zemljama koje su do pred kraj leta imale povoljnu epidemiološku situaciju, a sada beleže rekorde po broju zaraženih.
On je kazao da je poruka i za mlade i za stare ista, a to je pridržavanje mera, ako hoćemo da zaustavimo širenje virusa.
"Najbolji pristup da merama ostanemo korak ispred virusa, jer ga time držimo pod kontrolom i obezbeđujemo više manje normalan rad privrede. Kada se uvedu dodatne mere da bi dale rezultat potrebno je vreme, što znači da neće dati rezultat sutra, već tek kroz nedelju, dve, nekad i više", rekao je Ivanuša.
Načelnica anestezije Kliničko-bolničkog centra "Dragiša Mišović" Duška Ignjatović kaže da su u toj zdravstvenoj ustanovi trenutno na lečenju 174 kovid pozitivna pacijenta.
"Skoro su popunjeni svi kapaciteti koje smo ostavili za kovid pozitivne pacijente. Više od 20 pacijenata već imamo u jedinici intenzivne nege i oni su na nekoj vrsti mehaničke ventilacije", rekla je Ignjatović za TV Pink.
Ona je podsetila da bolnica Dragiša Mišović od 1. oktobra radi u dualnom režimu, da zbrinjavaju i kovid pacijente, ali i pacijente koji boluju od nekih drugih bolesti, a koji nisu zaraženi.
Napominje da je oko 200 kreveta izdvojeno za kovid pacijente i da zbrinjavaju bolesnike sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom.
Prosek pacijenata koji se leče u Mišoviću u ovom talasu je 57 godina i ima malo više muškaraca nego žena, odnos je 60 prema 40.
Upitana da li je sada virus ojačao i da li izaziva ozbiljnije komplikacije, Ignjatović je navela da od ukupnog broja zbrinutih pacijenata oko 10 odsto je u jedninici intenzivnog lečenja, u junu i julu u jedinicama intenzivne nege bilo 40 odsto od ukupnog broja zbrinutih pacijenata kod njih.
"Još je rano da govorimo o tome, videćemo narednih dana", zaključila je ona.
Prema poslednjem izveštaju Štaba za vanredne situacije grada Valjeva, u tom gradu zabeležen je još 31 slučaj pozitivan na virus korona, a Štab upozorava da je zbog svih brojki i novoobolelih i hospitalizovanih, kao i onih koji se javljaju na preglede, u gradu na Kolubari preteća epidemiološka situacija.
Novi pozitivni slučajevi na virus korona zabeleženi su i u drugim opštinama Kolubarskog okruga i to u Lajkovcu i Osečini po tri, u Mionici sedam, Ljigu devet.
Jedina opština u tom okrugu u kojoj nije zabeležen nov slučaj jeste Ub.
Kako se navodi na zvaničnom sajtu Grada Valjeva, broj pregleda, sumnjivih, verovatnih i/ili laboratorijski potvrđenih novoobolelih osoba u kovid ambulanti Doma zdravlja je povećan, dok je u Prijemno urgentnom centru Bolnice u odnosu na prethodni dan smanjen.
Povećan je broj prijema na hospitalizaciju i povećan broj sumnjivih, verovatnih i/ili laboratorijski potvrđenih novoobolelih na kovid odeljenjima Bolnice i to na infektivnom i grudnom.
Takođe, povećan je i broj onih koji su u kućnoj izolaciji, kao i osoba iz kontakta u kućnoj samoizolaciji.
Među obolelim osobama su mlađi, učenici i studenti, penzioneri, nezaposleni, zaposleni u javnim službama, proizvodnji i uslugama , školstvu, u prometu hrane, lekova i druge robe, što ukazuje, kako navode, da se mere dosledno ne sprovode u radnoj sredini, na ulici, otvorenom i zatvorenom prostoru.
U užičkoj bolnici hospitalizovano je petoro pacijenata pozitivnih i suspektnih na kovid-19, četvoro je na intezivnoj nezi, od kojih je troje na respiratorima, saopštila je PR Zdravstvenog centra Užice Danijela Vasiljević.
U privremenoj kovid bolnici u Krčagovu raste broj pacijenata i trenutno je smešteno njih 78, što je 12 više nego juče.
U toku jučerašnjeg dana u užičkoj bolnici bio je hospitalizovan isti broj pacijenata.