Institut u Kamenici: Najveći stručnjaci Evrope o karcinomu bronha
NOVI SAD: Centralnoevropski kongres o karcinomu bronha održava se od 30. novembra do 2. decembra u Novom Sadu, a za 17 godina postojanja, prvi put se skup najvećih evropskih stručnjaka koji se bave ovom bolešću održava van Evropske unije.
Predsednica Naučnog komiteta Kongresa i načelnica Odeljenja za hemioterapiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici profesorka dr Nevena Sečen kaže da će imati brojne predavače iz inostranstva, kao i iz naše zemlje.
Kongres organizuje Institut za plućne bolesti Vojvodine, zajedno sa Centralnoevropskom asocijacijom za borbu protiv karcinoma. To što je kongres prvi put van EU, govori o tome koliko je ovo značajno i za Institut, koji je prepoznat i ima mesto u centralnoj Evropi, zahvaljujući dosadašnjem radu i rezultatima, a značajno je i za naš grad, pogotovo u pripremama za Evropsku prestonicu kulture 2021, kao i za Pokrajinu i državu, kazala je dr Sečen.
Tema kongresa je karcinom bronha i to od momenta postavljanja dijagnoze, s posebnim osvrtom na rano otkrivanje bolesti, do lečenja. Biće prikazani svi najsavremeniji oblici lečenja karcinoma bronha.
Imamo 83 predavača iz centralne Evrope i regiona, a institut ima jako dobru saradnju sa zemljama regiona, bivše Jugoslavije, Mađarskom, Austrijom, Češkom i Nemačkom. Imaćemo i predavače iz Instituta, a data je mogućnost mladima da prikažu svoje prve radove, kroz poster-prezentacije, navodi dr Sečen i dodaje kako je ovaj međunarodni skup areditovan najvećim brojem bodova, što je poseno značano za mlade lekare, koji se tek upućuju u istraživački rad.
Na sastancima će biti prikazani najnoviji podaci iz svih segmenata lečenja, koji će obuhvatiti i ranu dijagnostiku i skrining.
Veoma je značajno da se bolest otkrije u što ranijem stadijumu, jer je bolji ishod lečenja. Što je niži stadijum u kom se bolest otkrije, duže je preživljavanje i tada karcinom može da se smatra hroničnom bolešću, što je cilj lečenja i što je realno moguće, objašnjava dr Sečen.
U visokorazvijenim zemljama slična je incidenca, odnosno učestalost pojave bolesti, ali je kod nas mortalitet veći nego u evropskim zemljama. Dr Sečen ističe da je upravo zato važna rana dijagnostika, kao i skrining, koji je ušao u Nacionalni program za lečenje malignih bolesti, što će brzo biti uvedeno kod nas u svakodnevnu praksu.
Kongres će omogućiti usvajanje novih znanja. Danas u svetu je hit terapija imunoterapija, a naši pacijenti imaju mogućnost lečenja ovim moćnim lekovima samo kroz kliničke studije. Kroz predavanja će se naši lekari upoznati s rezultatima lečenja i nadamo se da će se i u našoj zemlji, bazirano na rezultaima, povećati broj pacijenata koji mogu da se leče ovim inovativnim lekovima, ocenila je dr Sečen.
Broj inovativnih lekova kod nas je sada skroman, a dr Sečen se nada kako će popularisanjem rezultata, kao što je produžavanje preživljavanja, doprineti da se i kod nas poboljša situacija u njihovom snabdevanju. Hemioterapija daje dobre rezultate u lečenju, ali dr Sečen naglašava da ovaj vid lečenja ima određene granice.
Među predavačima će biti i Žan Pjer Klasterski iz Brisela. Dr Sečen kaže kako je ovaj lekar stvorio palijativnu medicinu i vodeći je stručnjak u ovoj oblasti u svetu.
Dr Klasterski će održati dva predavanja.
Ako biologija tumora dozvoljava aplikaciju, odnosno sprovođenje, biološke ili imuno-terapije, postiže se produženje ukupnog preživljavanja i smanjuje stopa smrtnosti. Danas se bolesnici s ovom bolešću, nakon dijagnostike i lečenja, vraćaju porodici i poslu, uz savremene terapije, odnosno inovativne lekove, napominje dr Sečen.
Od lekara Instituta značajna predavanja imaće, osim dr Sečen, i docent dr Bojan Zarić, dr Evica Budišin, docent dr Milorad Bijelović i docent dr Ivan Kuhajda i oni će biti i predsedavajući u brojnim sesijama, članovi komisija za ocenu postera i prezenteri.
Predavanja će držati i gosti iz Evrope među kojima su dr Vilfred Eberhard iz Nemačke, Robert Pirker, Ali Reza Mirhoda i Helmut Proš iz Austrije, Miroslav Samardžija iz Zagreba, Tanja Ćufer iz Slovenije, Bakić Mehić iz Sarajeva, Mladen Duronjić iz Banjaluke, Đula Oštoroš, Gabrijela Galfi i Ildiko Horvat iz Budimpešte, Libor Petruzelka iz Praga, Peter Beržinec iz Bratislave, Kosta Zaragolidis iz Soluna. Iz Beograda dolaze prof. dr Dragana Jovanović iz Kliničkog centra Srbije, prof. dr Zoran Andrić iz KBC “Bežanijska kosa” i prof. dr Radan Yodić iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, a biće tu i brojni predavači iz Crne Gore, Makedonije i drugih zemalja.
LJ. Petrović