Fruška gora već pred očima evropskih turista
Prvi sastanak uživo u okviru „Pronakula”, čiji je cilj razvoj transnacionalne strategije za zajedničko promovisanje područja Adrion kao turističke destinacije sa kulturnim i prirodnim dobrima na zaštićenim područjima, održan je juče na novosadskom Prirodno-matematičkom fakultetu, koji je tom prilikom ugostio predstavnike institucija koje učestvuju u ovom međunarodnom projektu.
Konzorcijum čine partneri iz šest država Evropske unije – Slovenije, Italije, Hrvatske, Grčke, i dve IPA programske države – Bosne i Hercegovine, te Srbije: Regionalna razvojna agencija Zasavje, Lag Eastern Venice, Turistička zajednica grada Rijeke, Ilia Čamber, Region Jonskih ostrva, Udruženje za poduzetništvo i posao LiNK, Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća Grada Trebinja, Turistička zajednica Zagrebačke županije, Opština Raška, Okrug Bolonja, Centar za promociju preduzetništva Piran Ltd, Kulturni centar Zagorje na Savi, Javna institucija „Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje” i PMF. Države partneri imaju mnoge znamenitosti, od kojih su neke pod zaštitom Uneska i Nature 2000, dok druge ovakav status tek čeka u budućnosti, što je još jedna svrha ovog poduhvata. Ukupan budžet projekta iznosi preko 1.700.000 evra.
Prema rečima rukovodioca projektnog tima sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo PMF-a Jasmine Đorđević, rok završetka „Pronakula” započetog u aprilu 2020, produžen je za šest meseci zbog kovida, te konačne rezultate možemo očekivati u martu 2023.
- Mi se sa primerima dobre prakse već nalazimo na sajtu Adriona, gde turisti iz cele Evrope imaju priliku da vide delove Fruške gore i sutra je obiđu – kaže prof. dr Jasmina Đorđević. – Planina Fruška gora je prva proglašena za nacionalni park na teritoriji Srbije. Što se tiče prirodnih dobara, mali deo nalazi se u prvoj zoni zaštite, dok je kulturnih dobara najviše u trećoj zoni, a čine ih pretežno manastiri. Promovišemo i same Sremske Karlovce, a sa njim vinski turizam, jer iako se nalaze van nacionalnog parka, direktno naslanjaju na isti. Svi znamo da zaštita životne sredine i turizam kao delatnosti mogu zajedno, s tim što turizam u takvim područjima mora biti umeren, u duhu održivog razvoja, kako bi vrednosti koje se nalaze na tom prostoru ostale očuvane.
Osim umrežavanja stvaranjem jedinstvene baze i definisanja potreba turista, zadatak novosadskog tima jeste utvrđivanje metodologije vrednovanja kulturnih i prirodnih dobara, koja će, kad se projekat završi, biti primenjena na 14 pilot-područja sa teritorije Evropske unije, istakla je prof. dr Jasmina Đorđević, dodavši da će potom, na osnovu iskustava, biti donet zajednički predlog za identifikaciju regionalne rute.
Pronakul je za PMF, a posebno Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo, od izuzetne važnosti i kao „milestone” i kao nadgradnja postojećih projekata, napomenula je dekan Milica Pavkov Hrvojević.
– On je prirodan nastavak IPA Adria projekata koje smo već imali, a kojima je rukovodio partner iz Slovenije, okupivši partnere iz Grčke, Italije, Hrvatske, a sa naše strane tim sa prof. Jasminom Đorđević na čelu. PMF je odlična baza za implementaciju ove teme, jer smo kroz Erazmus oformili master studije i „lifelong learning” kurseve iz zaštite, unapređenja i rukovođenja kulturnim i prirodnim turizmom. „Pronakul” će doneti i neke novine u zaštiti kulturnog i prirodnog nasleđa kroz kreiranje novih turističkih proizvoda. Studenti uvek imaju benefit od ovakvih projekata, ako ne direktnim učešćem, onda indirektnim, jer se naši profesori umrežavaju, stiču nova iskustva, gledaju kako se radi u razvijenim evropskim zemljama, i u sinergiji sve to prenose našim akademcima – istakla je Milica Pavkov Hrvojević.
Projekt menadžer „Pronakula” Andraž Malovrh iz slovenačke Razvojne agencije Zasavje objasnio je da će svojim aktivnostima prenositi dobre prakse sa drugih pilot-područja na Frušku goru, a iz nje na manje razvijene oblasti, poput BiH.
– Fruška gora uticaće na razvoj turizma, ali ne masovnog – rekao je Malovrh, najavivši male investicije sa demonstrativnim i inovativnim značajem, za koje je početni budžet 160.000 evra. – Biće to „butik” turizam za specifične goste koji dođu u Novi Sad.
Kao ideju koju je implementirao naveo je kombi na električni pogon koji turistički povezuje zaštićena područja Nature 2000 sa Muzejom rudarstva Zagorje.
S. Milačić