Fond za nauku finansira saradnju sa srpskom naučnom dijasporom
U okviru prvog javnog poziva Programa saradnje srpske nauke sa dijasporom vaučeri za razmenu znanja, Fond za nauku je odobrio finansiranje 92 projekta u ukupnom iznosu od skoro 800.000 evra.
Prema uslovima Poziva, ovi projekti traju do godinu dana, a maksimalni iznos po porojektu je do 10.000 evra.
Na javni poziv, koji je bio otvoren od 29. novembra prošle godine do 31. januara ove, prijavljeno je 126 projekata, a od 92 odobrena 31 je iz prirodno-matematičkih nauka, 27 iz tehničko-tehnoloških, 22 iz medicinskih, sedam iz društvenih i humanističkih, a pet iz biotehničkih nauka. S fakulteta je 62 projekta, a s instituta 30, pri čemu je 70 naučnoistraživačkih organizacija iz Beograda, 13 iz Novog Sada, tri iz Kragujevca, četiri iz Niša i po jedan iz Valjeva i Subotice. Interesantno je da je među rukovodiocima projekata više žena, čak 57, dok je muškaraca 35.
Odobreni projekti biće realizovani u saradnji sa naučnoistraživačkim organizacijama iz 22 zemlje sveta u kojima rade naučnici iz naše zemlje. Sa naučnoistraživačkim evropskim organizacijama, iz Nemačke će biti realizovano 13 projekta, iz Velike Britanije 11, Austrije sedam, Švedske pet, Holandije i Francuske po četiri, Španije i Portugalije po tri, Švajcarske, Italije i Belgije po dva , dok će sa organizacijama iz Rusije, Finske, Danske i Norveške biti realizovan po jedan projekat. Odobreno je i 22 projekta sa naučnoistraživačkim organizacijama iz Sjedinjenih Američkih Država,po jedan sa onima iz Kanade i Brazila, dva projekta sa Kineskim, po jedan sa Singapurom i Kuvajtom i četiri projekta za koja su partneri u Australiji.
Univerzitetu u Novom Sadu u ovom pozivu odobreno je 14 projekata, od kojih je čak polovina sa Fakulteta tehničkih nauka. Tako će naučnici sa FTN-a imati pril iku da sarađuju sa svojim sunarodnicima koji rade na po jednoj naučnoistraživačkoj instituciji u Nemačkoj, Portugaliji, Švedskoj, Danskoj, Švajcarskoj i u dve u Velikoj Britaniji. Tri granta otišlo je na Prirodno-matematički fakultet za saradnju sa našim naučnicima u Australiji, Sjedinjenim Američkim Državama i Holandiji. I Poljoprivredni fakultet uspostaviće saradnju sa Sjedinjenim Američkim državama, a Medicinski fakultet i Naučni institut za prehrambene tehnologije s Australijom, dok će Ekonomski fakultet iz Subotice, zahvaljujući projektu koji finansira Fond za nauku, sarađivati sa Nemačkom.
Ovaj program je prvi od tri planirana u okviru Razvoja saradnje sa dijasporom i predstavlja finansijski podsticaj koji omogućava naučnoistraživačkim organizacijama iz naše zemlje razvoj saradnje sa našim naučnicima u dijaspori i unapređenje kapaciteta kroz kratkotrajne posete istraživača iz Srbije stručnjacima iz dijaspore i podršku zajedničkim aktivnostima. Program je usmeren na uspostavljanje naučne saradnje, razmenu znanja, zajednički rad na projektima, radovima, istraživanjima i patentima, planiranje i širenje mreže saradnje između istraživača iz Srbije i naučnika iz dijaspore u osnovnim i primenjenim istraživanja u svim istraživačkim oblastima, bez unapred definisanih prioritetnih tema.
D. D.