Farina nema, ponovo nestašica antikoagulanata
Hronični kardiovaskularni bolesnici koji u terapiji svakodnevno koriste antikoagulante, lekove za razređivanje krvi, već drugi put ove godine ostaju bez lekova.
Od početka ovog meseca ne mogu da nabave “farin”, koji su dobijali u zamenu za “sinkum” čija nestašica vlada bezmalo od početka godine. U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje kažu kako očekuju da će lek “farin” biti ponov dostupan do kraja ovog meseca.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje nam je rečeno da ih je Kompanija Galenika A.D Beograd, koja je proizvođač i nosilac dozvole za lek “farin”, 13. jula obavestila da se „na lageru veletrgovina nalaze količine leka koje zadovoljavaju nedeljnu potrebu tržišta“, kao i da će “naredne količine leka biti raspoložive na tržištu krajem avgusta 2017. godine“.
- RFZO je o tome obavestio i Ministarstvo zdravlja. Dopis s tabelarnim prikazom deficitarnih lekova, među kojima se nalazi i lek “farin” s odgovorom “Galenike”, prosleđen je Ministarstvu zdravlja 20. jula - kažu u RFZO.
Kako navode u Fondu, ugovor nije zaključen sa “Galenikom”, već sa dobavljačem - kompanijom “Farmalogist”, te posledice može da snosi jedino “Farmalogist”, što bi u konkretnom slučaju značilo raskid ugovora i naplata bankarske garancije za navedenu partiju, samo u slučaju da nisu isporučene sve količine koje su definisane okvirnim sporazumom.
- Međutim, kako je očigledno da je do diskontinuiteta u snabdevanju tržišta lekom došlo isključivo zbog nemogućnosti proizvođača da obezbedi potrebne količine, pitanje je da li bi preduzimanje ovakve mere bilo celishodno, jer je dobavljač sve raspoložive količine leka isporučio zdravstvenim ustanovama. Do trenutnog diskontinuiteta u snabdevanju tržišta lekom “farin”, došlo je zbog kašnjenja sirovine za proizvodnju leka od strane dobavljača. Normalizacija u snabdevanju ovim lekom, prema poslednjoj informaciji dobijenoj od kompanije “Galenika”, očekuje se krajem ovog meseca, a raskid ugovora onemogućio bi distribuciju novoproizvedenih lekova - objašnjavaju u RFZO.
Lek “farin” su pacijenti dobijali kao zamenu za do tada korišćen lek “sinkum4”, kojeg nema od početka godine. Umesto njega, neki bolesnici su nabavljali lek “sintrom”, ali on nije registrovan kod nas, te ga nije lako nabaviti ni u privatnim apotekama. Nadležni u RFZO su u maju za “Dnevnik” rekli da nosilac dozvole za lek “sinkum” nije u mogućnosti da podmiri povećanu potrošnju, kao i da leka nema i zbog stečaja u AD “Jugoremedija”.
Kako nam je tada rečeno u Fondu, kompanija “Union-medik”, koja je nosilac dozvole za lek “sinkum 4” krajem decembra prošle godine obavestila je Ministarstvo zdravlja da je tokom 2016. došlo do značajnog povećanja potrošnje leka “sinkum 4” u odnosu na prethodne godine.
- “Union-medik” obavestila je Ministarstvo da nije u mogućnosti da podmiri povećanu potražnju za ovim lekom jer je „tokom novembra 2016. godine došlo do aktivnosti u stečajnom postupku zakupodavca “Jugoremedija” ad u stečaju“, o čemu je Ministarstvo zdravlja obavestilo RFZO početkom januara 2017. godine - naveli su u Fondu.
Pacijenti koji moraju redovno da uzimaju terapiju protiv zgrušavanja krvi znaju da im promena leka znači i promenu plana terapije, do koje se nekada stiže i tek nakon više meseci i probavanja brojnih kombinacija. Iz Fonda poručuju pacijentima da se “konsultuju sa izabranim lekarom, odnosno lekarom odgovarajuće specijalnosti o mogućim dostupnim terapijskim alternativama” i ponavljaju kako, prema informacijama dobijenim u “Galenici”, kontinuitat u snabdevanju tržišta lekom “farin” očekuju do kraja ovog meseca.
Fond je od Ministarstva tražio da utvrdi postoji li drugi lek koji je odgovarajuća alternativa “sinkumu” ili je potrebno da se on stavi na Listu D lekova, kao neregistrovan lek, za šta predlog daje Ministarstvo zdravlja i nadležna komisija.
- Republička stručna komisija za kardiologiju i kardiohirurgiju obavestila je Ministarstvo zdravlja da na Listi lekova postoji drugi registrovani lek iz iste grupe antikoagulunata, koji može uspešno da se primeni u istim indikacijama kao i lek “sinkum 4”. Smatraju da je najbolji način za prevazilaženje problema u snabdevanju tržišta dodatnim količinama leka “farin”, koje su i obezbeđene od proizvođača “Galenika” - objasnili su u RFZO i napomenuli da će do uspostavljanja kontinuiranog snabdevanja tržišta lekom “sinkum 4” doći kada proizvođač leka, kompanija “Union-medik” prevaziđe problem i obezbedi lek “sinkum” na tržištu Srbije.
LJ. Petrović