Fabrici: Uskoro dodatne mere podrške Srbiji i regionu
BEOGRAD: Oporavak privrede EU imaće pozitivan efekat na ceo region, a EU će do leta osmisliti ekonomske mere podrške kako Srbiji, tako i celom regionu, rekao je danas šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
EU biće tu da pomogne, rekao je Fabrici i dodao da je ove godine ekonomija zemalja unutar EU pogođena pandemijom kovida 19, ali da već ima naznaka da će doći do oporavka i relaksacije.
"EU staviće na raspolaganje fondove koji će pomoći regionu da podstakne ekonomski rast, imamo investicioni plan koji će doneti dodatne benefite", rekao je Fabrici na predstavljanju "Bele knjige" FIC-a u Beogradu.
On je dodao da je analiza data u "Beloj knjizi"pokazala da postoji jaka konvergencija poslovne zajednice u Srbiji i EU.
"Veliki broj preporuka u Beloj knjizi su takve kao da smo ih mi pisali. Ovaj izveštaj je veoma sličan našem izveštaju o napretku i pridruživanju 2020. uz preporuke Vladi Srbije da ubrza reforme", rekao je Fabrici.
On je iskazao relativni optimizam i dodao da je situacija što se ekonomije tiče u Srbiji mnogo bolja nego u drugim delovima Evrope.
"Prema nekim prognozama Srbija će imati pad BDP-a oko 1, 5 procentnih poena i to je manje u odnosu na projekcije za države EU. Sve će to omogućiti Srbiji da u boljoj meri nadomesti šok kovida od drugih zemalja", rekao je Fabrici.
Dodao je i da je Srbija postavila dobre osnove da nastavi proces integracije sa EU.
Rekao je da će rešavanje problema usled kovid krize zahtevati vreme i da će se nastojati u tome da se ublaže efekti kovida na privredu .
Srpska ali i privreda celog regiona značajno je povezana sa privredom EU jer se skoro 70 odsto trgovine odvija sa EU, te će oproavak privrede EU imati pozitivan efekat i na ceo region, dodao je Fabrici.
Pažnja će kaže biti usmerena na digitalizaciju, zelenu ekonomiju i to su kako je dodao, prioritetne oblasti.
Pored instrumenata podrške zdravstvenom sistemu Srbije, razmišljali smo o ublažavanju posledica po ekonomiju, rekao je Fabrici i naveo da će se do leta osmisliti ekonomske mere podrške Srbiji i regionu.
"Ako pogledamo, ulažemo devet milijardi evra u grantove u regionu, plus investicije od 20 milijardi evra i u najopstimištičnijem scenariju grantovi i krediti EU regionu iznosiće 29 milijardi evra, objasnio je Fabrici.
Šef Delegacije EU Sem Fabrici izjavio je danas da je Srbija dostigla određeni napredak u ekonomiji u 2020.godini, a da Evropska komisija ohrabruje našu zemlju da još više uradi u oblasti vladavine prava.
Fabrici je na predstvaljanju “Bele knjige” na pitanje o izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije, kazao da su u njemu dva glavna elementa, a to su ekonomija i vladavina prava.
"Srbija je postigla određeni napredak u ekonomiji, na primer u oblasti transporta je napravila najbrži napredak u odnosu na druge oblasti, ali svakako postoji još prostora za unapređenje. Kaže se u izveštaju, kada je reč o privredi, da je Srbija između dobrog i srednjeg nivoa pripremljenosti, to ukazuje na pozitivno”, rekao je Fabrici.
On je naveo da se vladavina prava ne odnosi samo na reformu pravosudnog sistema sa aspekta efikasnosti već i nezavisnosti, te da je tu borba protiv organizovanog kriminala, korupcije i to je oblast koja je, kaže, veoma važna.
“Uvek ohrabrujemo Srbiju da uradi još više i bolje u ovoj oblasti”, rekao je Fabrici i napomenuo da izveštaj treba posmatrati kao stav EK koji se zasniva na podacima koje je dobila od države, civilnog društva i međunarodnih organizacija.
Poenta je, kaže, da se daju i preporuke za naredne korake koje vlada treba da preduzme.
“Sada imamo novu Vladu Srbije i čuli smo od potpredsednice (Zorane Mihajlović) i predsednice Vlade (Ane Brnabić) da je proces pridruživanja glavni prioritet”, rekao je Fabrici.
Dodao je da izveštaj o napretku Srbije reflektuje dosta stavova iz “Bele knjige” i da predviđa instrumente koji će pomoći proces proširenja.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je danas da je dobro i za Srbiju i za Evropsku uniju, ali i za poslovnu zajednicu da Srbija postane članica Unije.
Fabrici je na predstavljanju “Bele knjige” u organizaciji Saveta stranih investitora poručio da Srbiju treba da vide kao mesto u koje treba ulagati, kao i da glas biznisa treba neprestano da se čuje.
“Radim za Evropsku uniju i bio sam u mnogim delovima sveta i glas biznisa je veoma glasan i ubedljvi kada se zalaže u partnerstvu kao što je ono sa EU”, rekao je Fabrici.
On je dodao da će se posle situacije sa kovidom-19 razgovarati o tome da region postane “investicioni hab”, te da biznis treba da ima svoju ulogu u promovisanju toga.