Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dva abortusa na svako rođeno dete

21.08.2016. 20:36 15:28
Piše:

kaže da se upravo u ovoj oblasti medicine krši deo Hipokratove zakletve, koju su dali lekari. Naime, u zakletvi se, između ostalog, kaže: „Nikome neću, makar me za to i molio, dati smrtonosan otrov niti ću mu dati savet koji može prouzrokovati njegovu smrt. Isto tako neću ženi dati sredstvo za uništenje ploda. Istovremeno ću i pobožno živeti i izražavati svoju umetnost“.

- Nemamo tačne podatke o broju abortusa, jer ne postoji precizna evidencija i registracija svakog prekida trudnoće koji se uradi. Pretpostavljamo da se u Vojvodini na jedno rođeno dete uradi dva abortusa. Na osnovu formule koja uključuje broj žena u reproduktivnom periodu, broja rođene dece i upotrebe efikasne kontracepcije, može se izvesti zaključak da je svakako broj abortusa u Vojvodini i Srbiji, kao i u Bosni, Crnoj Gori i Makedoniji, među najvišima u Evropi. Glavni razlog tome je neupotreba efikasne i savremene kontracepcije zbog brojnih predrasuda koje postoje kod nas prema hormonskoj i intrauterinoj („spirala“) kontracepciji koje se transgeneracijski prenose. U evropskim zemljama u kojima je seksualno vaspitanje dobro organizovano i gde se zna da pilule i spirala imaju mnogo prednosti i čuvaju reproduktivnog zdravlja, a ne ugrožavaju ga, broj abortusa je najmanji. Nažalost, kod nas se još uvek sporo ide ka ovom cilju, mada se proteklih godina u Vojvodini izuzetno uspešno sprovodilo „Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju“ u 70-ak srednjih škola - navodi dr Vejnović.

Više od 90 odsto svih prekida trudnoće nemaju medicinske razloge i to su abortusi koji se rade do desete nedelje trudnoće. Žene koje na ovaj nčin odustaju o majčinstva, kaže dr Vejnović, niko ne savetuje, ne razgovara sa njima, ne predočava im mogućnost zadržavanja deteta. Međutim, ima i prekida trudnoće koji se rade iz medicinskih razloga. Prekidi trudnoće kod nas se rade standardnom tehnikom. Kako objašnjava dr Vejnović, to znači da se radi dilatacija grlića materice, vakuum aspiracija i kiretaža.

- Tako je do 10. nedelje trudnoće. Ukoliko je prekid trudnoće između 10. i 20. nedelje, a u zavisnosti od stepena trudnoće, može da se radi i lekovima za izazivanje pobačaja. To su prostaglandinski preparati koji pokreću i izazivaju porođaj, pa samim tim i pobačaj. Kada je u pitanju pobačaj posle 20. nedelje, prvo se uspava beba, odnosno uradi se feticid, ubrizgavanjem kalijum-hlorid u srce bebe. Nakon smrti bebe radi se kiretaža. Rizik za majku je isti kao i kod svakog drugog operativnog zahvata - navodi upravnik Betanije.

Kako objašnjava, postoje lekovi za izazivanje pobačaja koji mogu da se koriste i u trudnoći koja je do deset nedelja stara. Ovo se zove medikamentni abortus i radi se pomoću dva leka koja još uvek, nažalost, nisu registrovani kod nas, mada se koriste uspešno u mnogim zemljama Evrope. Betanija je tokom 2004. i 2005. godine učestvovala u projektu Svetske zdravstvene organizacije koja je ispitivala mogućnost da se daju manje količine ovih lekova u manjem razmaku, tako što se jedan popije , a drugi se za 48 sata ili popije ili stavlja vaginalno. Žene koje su se podvrgle ovom prekidu trudnoću bile su veoma zadovoljne. U Francuskoj i drugim zemljama, ovakav prekid trudnoće može da se radi i ambulantno.

- Rizici prekida trudnoće nisu veliki kada se rade u legalnim i propisanim uslovima, pa je zato od ključne važnosti da on bude zakonom dozvoljen, jer zabrana samo dovodi do ilegalnih, odnosno nebezbednih abortusa koji strostruko povećavaju mogućnost komplikacija, a čak uključuju i moguć smrtni ishod. Međutim, ako se desi neka od težih komplikacija, kao što su teška upala materice, jajnika i jajovoda, ona može da dovede do „slepljivanja“ jajovoda sa posledičnim sterilitetom u oko 0,1 odsto slučajeva. Zaostatak tkiva u materici se dešava kod jedan do tri odsto slučajeva i može nekad i spontano da se reši. Druge komplikacija su ređe, ali ipak mogu da se dese i nose sa sobom posledice - objašnjava dr Vejnović.

Prekid trudnoće može da bude i spontan, odnosno da se desi spontani pobačaj. Praksa kaže da se i nakon ovoga radi kiretaža, a dr Vejnović navodi da već 15 godina praktikuje spontani završetak ovakvih pobačaja, bez hirurške intervencije. Žena u tim situacijama dolazi na kontrole kod lekara, kako bi se pratilo njeno stanje, ali se ne podvrgava kiretaži.

- U Americi, Kanadi i zemljama Beneluksa, primenjuje se ovakva praksa. Statistika kaže da je neuspešno 20 odsto trudnoća. Znači da svaka peta žena koja zatrudni, neće roditi to dete i imaće spontani pobačaj. Ne treba žuriti i ići odmah na kiretažu. Ali je važno da svaka pacijentkinja, čim ostane u drugom stanju, uradi ultrazvučni i laboratorijske preglede - naglašava naš sagovornik.

Kada dođe do pobačaja, potrebno je ultrazvukom pratiti stanje, imati redovne kontrole i dati šansu da se pobačaj završi spontano. Na taj način se izbegava i rizik koji donose kiretaže, a to je onih od jedan do tri odsto slučajeva, koji su neminovnost kod hirurških procedura, kaže dr Vejnović.

Ljubica Petrović

Medicinski razlozi pred Etičkim odborom

- Između 10. i 20. nedelje trudnoće abortusi se rade u ustanovama koje i donose o odluku o prekidu trudnoće, a za prekide trudnoće nakon 20. nedelje potrebna je saglasnost Etičkog odbora. Razlog za prekid trudnoće može da bude eugenička indikacija, odnosno oštećenje ploda, medicinski razlog kada trudnoća ugrožava zdravlje majke i pravne indikacije – kada je trudnoća nastala kao posledica silovanja, incesta, zloupotrebe položaja- navodi dr Vejnović.

 

Piše:
Pošaljite komentar