Državne apoteke duguju veledrogerijama 11,8 milijardi dinara
U toku su sudski postupci za naplatu dugova zdravstvenih ustanova u Srbiji za isporučene lekove prema veledrogerijama.
Prema podacima iznetim u Privrednoj komori Srbije, na kraju prošle godine dugovi zdravstvenih ustanova u javnoj svojini, prema 14 članica Grupacije veledrogerija u Srbiji na ime isporučenih, a neplaćenih lekova, iznosili su neverovatnih 11,8 milijardi dinara.
Grupacija veledrogerija pri Privrednoj komori Srbiji već nekoliko godina ukazuje na neophodnost rešavanja nagomilanih dugova zdravstvenih ustanova u javnoj svojini za isporučene lekove i medicinska sredstva. Traže da se nastave započeti razgovori za rešavanje problema plaćanja dugova zdravstvenih ustanova za isporučene lekove, kako bi se obustavii dalji sudski postupci.
Jer, i pored višegodišnjih razgovora i pregovora sa nadležnim državnim organima - Vlada, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo finansija, Republički fond za zdravstveno osiguranje - lokalne samouprave kao osnivači zdravstvenih ustanova u javnoj svojini na primarnom nivou zdravstvene zaštite ove probleme do danas nisu rešile i nemaju način da ga reše. Umesto rešenja, kako se čulo u PKS, dugovi zdravstvenih ustanova se uvećavaju, i to do te mere da se u veoma kratkom roku može očekivati problem u snabdevanju lekovima.
Meštani Araca, Mihajlova, Knićanina, Farkaždina i Jankovog Mosta, početkom godine ostali su bez mogućnosti su da do medikamenata dođu u svom mestu, pa moraju da putuju u 20-30 kilometara udaljen Zrenjanin. Apoteka u Belom Blatu radi dva puta nedeljno, a sudbina apoteka u Čenti, Melencima i Botošu još uvek je nepoznata. U Apotekarskoj ustanovi Zrenjanin kažu da se racionalizacija mora sprovesti, kao i da su rešenje potražili u vezivanju za domaće i strane farmaceutske lance, poput “Jankovića” i “Lili”.
Na sednici Grupacije veledrogerija PKS dogovoreno je da se opet uputi dopis Ministarstvu zdravlja u čijoj je neposrednoj odgovornosti funkcionisanje zdravstvenog sistema, s molbom da hitno preduzme potrebne mere u saradnji sa drugim nadležnim državnim organima, kako bi se preduzele konkretni koraci i našao novac za izmirenje obaveza zdravstvenih ustanova za isporučene lekove prema dobavljačima.
Dobavljači imaju jedinstven stav u tome da se rešavanje dugova državnih zdravstvenih ustanova obavlja u prihvatljivom periodu, odnosno da se dug plaća odloženo, ali da se plate i kamate, odnosno sudski troškovi povodom kašnjenja u plaćanju ovih ustanova.
Apoteka “Pančevo” koja je bila najveći dužnik, zatvorena je, ali ne može u stečaj jer Grad Pančevo ima obavezu da ima javnu apotekarsku ustanovu. Račun ove apoteke do pre par meseci bio je u blokadi za 912 miliona dinara, a njeni dugovi prebačeni su na Grad, koji se obavezao da ih isplati do kraja. U sličnoj situaciji je i drugi najveći dužnik, Apoteka “Šabac”, koja veledrogerijama duguje 368 miliona dinara. Apoteka “Novi Sad”, koja je u blokadi za preko 200 miliona dinara, očekuje javno-privatno partnerstvo, a sličnom se nadaju i u Apoteci Kruševac.
LJ. Malešević