Država ponovo nabavila lek za Batenovu bolest
Lek “brineura” koji koristi svega dvoje dece u Srbiji koja se leče od retke i teške Batenove bolesti, uskoro će ponovo biti dostupan, te će deca nakon kraćeg zastoja ponovo dobiti terapiju, saznaje “Dnevnik”.
Kako nam je rečeno u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, lek je obezbeđen i čeka se njegova isporuka.
- U pitanju je terapija čija je vrednost 500 miliona dinara na godišnjem nivou i koja se zbog restriktivnog režima skladištenja nabavlja dva puta godišnje. Pacijenti ni u jednom trenutku nisu bili ugroženi zbog kašnjenja terapije - kazao je savetnik direktora za informisanje u RFZO Nemanja Velikić.
Američka kompanija ‘”BioMarin”‘ u maju 2017. godine prva je na svetu lansirala lek pod nazivom “brineura” protiv Batenove bolesti, koja je do tada bila neizlečiva bolest. U pitanju je enzimska supstituciona terapija, što znači da se deci kroz mozak ubrizgava enzim koji im fali, tako što se mali kateter ugradi u glavu. Izgleda poput malog dugmeta, a detetu se doživotno, na svake dve nedelje daje lek. Do danas, Batenova bolest je bila fatalna, a naučnici se nadaju da će “brineura” to promeniti ili barem produžiti život deci. Tokom kliničkog ispitivanja, lek je primalo 24-oro dece iz naše zemlje i okruženja i svi su na njega dobro reagovali.
Batenova bolest je retka, izuzetno teška i progresivna. Manifestuje se oko treće godine epileptičnim napadima, ali nakon toga deca počinju da propadaju. Ne mogu da se kreću, potom ni da sede, gube vid, ne mogu da se samostalno hrane, potom ni da gutaju, a procene su bile da mogu da dožive najviše 12 godina.
Komisija RFZO za lečenje urođenih bolesti metabolizma odobrila je nabavku leka “brineura”, 31. oktobra 2017 godine. Nakon završenih procedura, počela je terapija prvo kod jednog, a potom i kod drugog deteta u Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije “Dr Vukan Čupić”. U Ministarstva zdravlja nam je tada rečeno da su preduzeli sve korake, kako bi se što pre obezbedila terapija.
- Da bi se postupak ubrzao, ali i osiguralo kontinuirano snabdevanje potrebnim lekom u narednom periodu, kontaktiran je proizvođač ovog leka, a njihovi uslovi dostupnosti ovog leka u Srbiji prosleđeni su RFZO, koji jedini može da sprovodi postupke nabavke lekova. Ujedno, od strane Instituta za majku i dete “Dr Vukan Čupić”, zatraženo je da se pokrene procedura nabavke ovog leka po čl. 15 Pravilnika o sadržaju i obimu, koji omogućava zdravstvenoj ustanovi da obezbedi lek koji je neregistrovan u Srbiji, ali je registrovan u EU, i to za pacijente koji su životno ugroženi. Ovo je način da lek što pre stigne do pacijenta, dok se u međuvremenu završavaju procedure za stalno i kontinuirano snabdevanje navedenom terapijom u Srbiji - kazali su nam tada u Ministarstvu zdravlja.
LJ. Petrović