Dobrovoljno služenje vojnog roka: Kasarna nudi posao
Prošlog meseca primljena je nova generacija mladića i devojaka na dobrovoljno služenje vojnog roka.
I dok se oni u kasarnama prilagođavaju vojničkom životu, u Ministarstvu odbrane se već pripremaju za uput sledeće generacije dobrovoljaca koji će u jedinice Vojske Srbije biti upućene u junu.
- Kandidati se mogu prijaviti u Centru Ministarstva odbrane u Novom Sadu, odnosno kancelarijama Ministarstva odbrane u opštinama u kojima žive. Nakon što predaju dokumenta, kandidati se upućuju na lekarske preglede u Vojnu bolnicu u Novom Sadu. Svi zdravi i sposobni kandidati se nakon toga regrutuju u odgovarajuće VES-ove, potpisuju ugovor i upućuju se na obrovoljno služenje vojnog roka. Imamo i jednu novinu kada je u pitanju prijavljivanje, a to je da se sada kandidati mogu prijavljivati i elektronskim putem preko portala eUprava i JP „Pošta Srbije” - ističe načelnik Centra MO u Novom Sadu potpukovnik Dragan Dimoski.
Na dobrovoljno služenje vojnog roka, koje je u Srbiji uvedeno 2011. godine, zainteresovane devojke i mladići upućuju se četiri puta godišnje: u martu, junu, septembru i decembru. Dobrovoljno služenje traje šest meseci i sprovodi se u tri faze: mesec i po dana u centrima za osnovnu obuku u Somboru, Valjevu i Leskovcu, mesec i po, u centrima za specijalističku obuku u Požarevcu, Kruševcu, Gornjem Milanovcu i Batajnici. Preostala tri meseca vojni rok se služi u jedinicama Vojske Srbije.
Svakom kandidatu je obezbeđen smeštaj i ishrana, a pored plaćenih troškova prevoza za odlazak i povratak od kuće, imaju i „platu”. Mesečna plata za vojnika je 34.766 dinara, 36.504 dinara za razvodnika, 38.000 za desetara.
Polaznici Kursa za rezervne oficire mečeno dobijaju 42.000 dinara.
Prema podacima Balkanske bezbednosne mreže, u regionu najveće plate imaju dobrovoljci u Sloveniji. Za 13 nedelja koliko dobrovoljci provode u jedinicama, dobijaju ukupno 3.360 evra. Regruti u Hrvatskoj, gde dobrovoljna obuka traje tri meseca, dobijaju po 400 evra mesečno, u Crnoj Gori 275 evra, a u Severnoj Makedoniji po 45 evra.
Uz „klasično vojnikovanje”, mladići i devojke mogu konkurisati i za Kurs za rezervne oficire. Uput je dva puta godišnje: u martu i septembru, a kurs se realizuje na Vojnoj akademiji u Beogradu. Za uput na Kurs za rezervne oficire mogu se prijaviti samo kandidati sa visokom stručnom spremom.
- Sve devojke i mladići koji odsluže vojni rok mogu rešiti neka svoja egzistencijalna pitanja, odnosno mogu da se zaposle u Vojsci Srbije, Ministarstvu odbrane, MUP-u, agencijama za fizičko-tehničko obezbeđenje. Oni mogu da konkurišu za prijem u stalni radni odnos na određeno vreme u jedinicama Vojske Srbije u svojstvu profesionalnog vojnika. Ono što je novina je da kandidati više ne moraju da čekaju da odsluže vojni rok, pa da konkurišu, već o mogu da učine odmah po dolasku u jedinicu. Dok bude trajalo služenje vojnog roka, postupak prijema će biti završen i oni će odmah početi da rade. Kandidati koji završe Kurs za rezervne oficire, mogu konkurisati za prijem u stalni radni odnos u svojstvu oficira - kaže potpukovnik Dimoski.
Sve više mladih odlučuje da svojoj zemlji služe i na ovaj način, a povećano interesovanje dovodi i do popune vojnih redova, jer čak više od 80 odsto njih posle dobrovoljnog odsluženja, opredeli se da ostanu u Vojsci Srbije kao profesionalni vojnici.
Milan Bozokin