Digitalni nadzor tokom epidemije pretnja za privatnost
LONDON: Mere digitalnog nadzora uvedene u cilju suzbijanja pandemije korona virusa treba da budu ograničenog obima i trajanja, saopštilo je danas više od stotinu organizacija za zaštitu ljudskih prava, upozoravajući vlade zemalja širom sveta da krizu izazvanu korona virusom ne smeju da koriste kao paravan za sveoubuhvatno špijuniranje građana.
Radi identifikovanja zaraženih korona virusom ili sprovođenja mera zatvaranja, karantina ili policijskog časa, vlasti mnogih zemalja koriste tehnologije kao što je prepoznavanje lica ili praćenje u mreži mobilne telefonije.
Međutim, bez određenih zaštitnih ograničenja, ovi alati, koji treba da budu korišćeni za spasavanje ljudskih života, mogli bi prouzrokovati trajnu štetu na planu ljudskih prava, upozorile su vodeće organizacije civilnog društva, među kojima su “Hjuman rajts voč” i “Prajvasi internešenel”.
Porast državnih ovlašćenja u pogledu digitalnog nadzora, kao što je ostvarivanje pristupa podacima o lokaciji unutar mreže mobilne telefonije, predstavlja pretnju za privatnost, slobodu izražavanja i slobodu udruživanja, istakle su te organizacije u saopštenju, a prenosi Rojters.