Dan osoba s invaliditetom – ostvarivanje prava u uslovima pandemije
NOVI SAD: Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana.
Cilj obeležavanja je da se i osobama s invaliditetom omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u upravljanju društvom u kome žive.
Osobe s invaliditetom danas čine oko 15 procenata svetske populacije i nailaze na brojne probleme i barijere u svom svakodnevnom funkcionisanju. Suočavaju se s nejednakim mogućnostima u pogledu obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite; njihov svakodnevni život opterećuju i mnoge predrasude i stereotipi.
Svestan svih ovih problema, Pokrajinski zaštitnik građana - ombudsman je tokom godine svoju pažnju fokusirao na ostvarivanje prava osoba sa invaliditetom, posebno imajući u vidu restrikcije koje se nameću u cilju efikasne borbe protiv epidemije korona virusa.
Tim povodom, Pokrajinski ombudsman je organizovao video konferenciju na kojoj su predstavnici ustanova socijalne zaštite, nezavisnih institucija, prosvetnih ustanova i nevladinih organizacija govorili o položaju i problemima osoba sa invaliditetom. Učesnici konferencije su bili saglasni u oceni da je položaj osoba sa invaliditetom i u redovnom stanju veoma delikatan i da on u vanrednom stanju može biti pogoršan ako mere, koje se preduzimaju suzbijanju pandemije, ne budu prilagođene osobama sa invaliditetom. U nekoliko navrata u toku konferencije je snažno naglašeno da borba protiv pandemije ne može biti efikasna ako u nju, kao ravnopravni učesnici, nisu uključene i osobe s invaliditetom.
Pokrajinski ombudsman je potpuno svestan potrebe da se, u cilju očuvanja života i zdravlja građana, u kriznim periodima posegne za merama kojima se ograničavaju ljudska prava, ali naglašava da ta ograničenje moraju biti sprovedena na najmanje restriktivan način.
Pored toga, Pokrajinski zaštitnik građana-ombudsman smatra da prava osoba s invaliditetom moraju da se poštuju u svakom trenutku i nezavisno od toga da li je u društvu proglašeno vanredno stanje ili ne. Posebno se mora voditi računa o osobama koje borave u ustanovama socijalne zaštite, jer se problemi s kojima se ove ustanove suočavaju u toku pandemije samo pojačavaju.
Invalidnost nikoga ne osuđuje na niži kvalitet života i restrikcije u uživanju ustavom zajemčenih prava. Idući u susret Međunarodnom danu osoba s invaliditetom, Pokrajinski ombudsman želi da podseti na reči iz Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima: „Sva ljudska bića se rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima“. Hoće li ove reči biti neobavezujuća fraza ljudskopravaškog žargona ili ne to, pre svega, zavisi od našeg odnosa prema osobama s invaliditetom. U tom odnosu, po najdubljem uverenju Pokrajinskog ombudsmana, ne sme biti ni sada, a ni ubuduće, ni u redovnom, a ni u vanrednom stanju, ničega što bi osobe s invaliditetom lišavalo garantovanih prava i narušavalo njihovo ljudsko dostojanstvo.