Dačić uručio ključeve izbegličkoj porodici u Pančevu
PANČEVO: Vršilac dužnosti predsednika Vlade Srbije Ivica Dačić uručio je danas Milosavi Gnjatović, koja je 1990-ih godina izbegla iz Bosne i Hercegovine, ključeve montažne kuće u Pančevu u okviru Regionalnog stambenog projekta u Srbiji (RSP).
Gnjatovićeva je hiljaditi korisnik programa, rekao je Dačić i podsetio da je do sada više od 100 miliona evra opredeljeno za rešavanje stambenog pitanja izbeglica iz BIH i Hrvatske u Srbiji.
"Juče smo imali sastanak Upravnog odbora RSP gde je opredeljeno još 19 miliona evra za rešavanje ovog pitanja. Najveći donator je EU, ali tu su i mnoge države poput SAD, Nemačke, Italije… To prati i pomaže misija OEBS-a, UNHCR i Razvojna banka Saveta Evrope, rekao je Dačić novinarima u Pančevu."
On je zahvalio donatorima i pozvao ih na dalju saradnju budući da ima još 7.000 porodica koje čekaju na rešavanje stambenog pitanja.
Dačić kaže da se radi na više mesta u Srbiji i ponovio da je u funkciji više od 100 miliona evra za rešavanje tog problema, izrazivši nadu da će u narednih nekoliko godina stambeno biti zbrinuta i ostala lica koja imaju status izbeglica.
Vršilac dužnosti premijera je objasnio da je reč o bespovratnim sredstvima, navodeći da država to pitanje rešava zajedno sa lokalnim samoupravama na više načina, kroz izgradnju stanova, kuća, dodelu građevinskog materijala, zemljišta…
Nikola Bizel, šef sekcije Delegacije EU kaže da će EU u sledeće dve godine donirati 40 miliona evra.
"EU je od samog početka u Srbiji htela da radi na problemima koje se tiču porodica koje su izbegle i kao što znate EU će u slededeće dve godine donirati 40 miliona evra kako bi se rešili problem koji ostaju nakon ovog", rekao je Bizel.
Korisnica programa koja je danas dobila ključeve montažne kuće, Milosava Gnjatović izbegla je 1995. godine iz Ključa (BIH) i od tada živi kao podstanar u Srbiji, prvo sama, a onda sa troje dece.
"Bili smo prvo u Somboru, a u poslednje tri godine smo u Pančevu. Ovo mi jako mnogo znači i poseban je dan za mene. Kuća je prelepa i zadovoljna sam. Zahvalila bih ovom prilikom donatorima i svim ''krivcima'' za ovaj projekat", rekla je ona.
Navodeći da je rešila životno pitanje, ona je pozvala druge izbeglice da se prijave za RHP program.
Program je počeo da se sprovodi 2013. godine, a juče je na skupštini donatora odobren osmi potprojekat za Srbiju u vrednosti od 19,9 miliona evra za oko 900 stamebnih rešenja.
Do sada je Srbiji odobreno 103,5 miliona evra za oko 5.000 stambenih rešenja, a ceo regionalni program je namenjen zbrinjavanju najugroženijih izbegličkih porodica u četiri zemlje regiona i vredan je više od 500 miliona evra.