Cvejić: Biće prošireno pravo na porodiljski dodatak
BEOGRAD: Novim zakonom o finansijskoj podršci porodicama sa decom pravo na porodiljski dodatak biće prošireno i na preduzetnice, poljoprivrednice i žene angažovane van radnog odnosa, kažu u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Osnovica za isplatu tog dodatka zavisiće, kako navode nadležni, od uplaćenih doprinosa na osnovu neke vrste prihoda koje su imale u poslednjih 18 meseci.
Taj zakon je u skupštinskoj proceduri, a predviđeno da će početi da se primenjuje od 1. jula iduće godine.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbislav Cvejić precira da će pravo na porodiljski dodatak biti prošireno i na žene koje su anagažovane i na ugovor o delu ili na ugovor o privremeno povremenim poslovima.
Novim rešenjima, kaže, smanjuje se mogućnost zloupotreba koje su se dešavale.
Na sednici skupštinskog Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva na kojoj je predstavio budžet Ministarstva za rad za 2018. godinu, Cvejić je rakao da je predviđeno povećaje dodatka za prvo dete sa 39.000 na 100.000 dinara, koji će biti jednokratno isplaćen.
Od 2018. primena Strategije za podsticajne rađanja
BEOGRAD: Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da će 2018. godine početi da se sprovodi Strategija za podsticanje rađanja.
Đukić Dejanović je novinarima u SANU kazala da je ta strategija završena, kao i akcioni plan za dve godine.
Prema njenim rečima, bolja demografska budućnost Srbije je pre svega vezana za stimulisanje i olakšavanje pozicije žene.
"Žena je ta koja je još uvek preplavljena masom klasičnih, tradicionalnih obaveza. Ona je sve obrazovanija, želi da učestvuje u kompeticiji za sopstvenu društvenu poziciju, a želi i roditeljstvo. Sve što budemo imali više servisnih aktivnosti, finansijskih olakšica, razumevanja poslodavca za nju, biće sve više situacija u kojima će sama žena donositi odluku da želi da se ostvari kao roditelj", rekla je Đukić Dejanović koja je učetsvovala na skupu u SANU povodom zapošljavanja u 21. veku.
Na pitanje koji je odgovor vlade na nedovoljan broj radne snage i neusklađenost obrazovanja sa realnim potrebama, Đukić Dejanović je kazala da se oni tiču demografske i populacione politike i poboljšanja obrazovanja.
Radno aktivnog stanovništva koje se po svim modelima tretira kao stanovništvo od 15 do 65 godina je sve manje, kazala je Đukić Dejanović što govori o smanjenju potencijala rađanja, ali i o smanjanju broja potencijalnih radnika.
Navodeći da je važan kvalitet njihovog obrazovanja, Đukić Dejanović je navela da na tom polju vlada čini mnogo, od akreditovanih programa, uvođenja dualnog obrazovanja i obaveznog srednjeg obrazovanja do 2030. godine.
To je, kaže, predviđeno agendom UN o održivom razvoju 2030 čija je Srbija potpisnica.
"Sve osobe moraju imati obezbeđeno besplatno srednje školovanje i to će biti jedna od naših obaveza i na tom planu se, naravno, radi", rekla je Đukić Dejanović.