Čvarkov i Torbica podučavali studente državnom poslu
NOVI SAD: Junaci humorističkog serijala Dimitrije Banjac i Nikola Škorić, poznatiji kao Đorđe Čvarkov i Dragan Torbica, podeleli su sa studentima Više poslovne škole strukovnih studija u Novom Sadu iskustva „rada“ na državnom poslu.
“Poznato je da se u državnim firmama u turbulentim periodima pojavljuju takozvani čepovi, odnosno u pojedinim kancelarijama dolazi do nagomilavanja netaknutog posla. To su takozvane “čepne jedinice” administratorskog tipa koje ne rade apsolutno ništa“, ispričali su oni na tribini na temu “Mladi u državnom poslu: Da ili ne?”.
Treći član ove poznate i svima omiljene ekipe Dejan Ćirjaković je zbog bolesti izostao sa tribine, a Škorić se našalio da ga muče stomačni problemi, na šta su studenti gromoglasno nasmejali.
Kako su rekli Banjac i Škorić oni si u poslednjih pet godina postali najistaknutija lica “Državnog posla”, tačnije jednog zamišljenog preduzeća za koje se ne zna niti čime se bavi niti se tu bilo šta radi, a inspiracija za tako nešto im je došla iz realnog života.
Škorić je objasnio da pod tom inspiracijom misle i na iskustva rada na televiziji i jedne firme u kojoj je bio zaposlen Banjac gde su ih posebno zabavljale avanture malih činovnika.
“To su ljudi koji dođu u osam sati na posao da se otkucaju, a već u 11 su otišli na pijacu da kupe neku yigericu ili šta im već treba tog dana za ručak, a onda odu kući i to tako funkcioniše zadnjih pedesetak godina“, rekao je Banjac.
On kaže da je devet godina radio u Rafineriji Novi Sad u sektoru koji se bavio preradom naftnog gasa i taj sektor je omogućavao ostalim sektorima gore navedeno ponašanje.
Ono što je problem sa državnim firmama je da tu nema mogućnosti za veliko napredovanje osim ako niste poseban tip čoveka koji ume da “cinculira” na raznim stranama.
“U socijalističko vreme je bila druga priča jer su tada svi mogli da žive od plate, a razlika je bila samo da li ćeš ići jednom ili dva puta na more“, ukazao je Škorić i dodao da oni rade na četiri-pet strana jer od jednog posla ne mogu da žive normalno.
Kažu da u Srbiji postoje neke privatne firme gde su plate evropske, ali tamo moraju da se “zasuču rukavi” i da se radi mnogo i naravno budućnost je u preduzetništvu i inicijativi.
Banjac je rekao da misli da mlade generacije zbog velikog protoka informacija i globalnog tržišta imaju šanse da uspeju jer mogućnost za zaradu postoje na jutjubu
“Upoznao sam neke klince jutjubere koji imaju ozbiljna primanja koja ne bi mogla da im isplati ni jedna televizijska kuća u Srbiji“, ukazao je Banjac.
Škorić je posavetovao studente da struka ne treba da im bude sveto slovo već da moraju da budu fleksibilni i da se s vremena na vreme, ako treba i prekvalifikuju.
Zaključio je da oni, recimo, nisu ni sanjali da će jednog dana postati komičari koje će zabavljati široke narodne mase.
K. Bačkalić
foto: S. Šušnjević