Ćutanje prikriva nasilje
Osuđujući najnoviji zabeležen slučaj seksualnog nasilja nad trinaestogodišnjom devojčicom, koje je učinio nastavnik fizičkog vaspitanja, “Impuls”, ženska organizacija iz Tutina, između ostalog, upućuje na rezultate nedavno objavljene Nacionalne Studije o društvenom problemu seksualnog zlostavljanja dece u Republici Srbiji.
Impuls podseća na surovu stvarnost, posvedočenu rezultatima istraživanja da “u svakom školskom odeljenju u Srbiji postoje četiri deteta koja su preživela određeni vid seksualnog nasilja i još četiri deteta koja poznaju nekoga kome se to dogodilo. U polovini slučajeva nasilje nije bilo izolovani incident, već se ponavljalo. O temi seksualnog nasilja razgovaralo se sa decom u školi samo u deset odsto slučajeva, a polovina dece je o tome prvi put razgovarala tokom intervjua. To potvrđuje zabrinjavajuću praksu dugogodišnjeg ćutanja i upornog čuvanja tabu teme tokom odrastanja dece”.
Nacionalna studija, čiji je vlasnik, nosilac i naručilac Incest trauma centar – Beograd je je realizovana u partnerstvu sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Centrom za promociju zdravlja žena iz Beograda. Rezultati Nacionalne studije su, u saradnji sa Ženskom parlamentarnom mrežom, predstavljeni u Parlamentu Srbije pre tri godine.
Prva Nacionalna studija je osnov je za izradu prve Strategije u obrazovanju za sprečavanje seksualnog zlostavljanja dece u Republici Srbiji. Autorke prve Strategije u obrazovanju za sprečavanje seksualnog zlostavljanja dece su Biljana Lajović, Smiljana Grujić i Gordana Medenica iz Ministarstva prosvete i dr Ljiljana Bogavac, dr Stanislava Otašević, Dušica Popadić i Snježana Mrše iz Incest trauma centra – Beograd.
U prvoj Nacionalnoj studiji o društvenom problemu seksualnog zlostavljanja dece u Republici Srbiji učestvovalo je 2.053 učenika/ca i 532 roditelja, kao i 247 osoba koje su u okviru Tima Nacionalne studije uložile svoj rad da se sprovede proces istraživanja.
U javnoj raspravi o prvoj Strategiji u obrazovanju za sprečavanje seksualnog zlostavljanja dece u Republici Srbiji, koja je održana u 11 gradova, svojiim sugestijama i komentarima učestvovale su 553 osobe (od toga 161 učenik/ca), kao i državne ustanove, organizacije, pojedinke i pojedinci.
Članice organizacije najoštrije osuđuje i javno se solidarišu sa devojčicom i njenim roditeljima i pozivaju javnost da se takođe solidariše i osudi seksualno nasilje kao nedopustivo ponašanje nastavnika, koji bi trebalo da je osoba od poverenja, bez ikakvog opravdavanja ili prebacivanja odgovornosti na žrtvu.
Impuls zahteva da škola u koju ide devojčica, ali i sve druge škole ohrabre svu decu koja su imala slično iskustvo ili imaju saznanje da se seksualno uznemiravanje i seksualno nasilje dešava u školama, da to prijave nadležnim osobama u školama. U isto vreme članice organizacije “Impuls” traže od rukovodstva i zaposlenih u školama da prijave nadležnim državnim organima svako saznanje o nasilju, da se svaka prijava ispita sa dužnom pažnjom i da se preduzmu sve zakonske mere.
B. Opranović