Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ciklusi posebnog obrazovnog programa na univerzitetima

30.11.2018. 13:41 13:43
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

U Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu  je počeo dvodnevni inicijalni sastanak Erazmus+ projekta: Interdisciplinarni kratki ciklusi programa u oblasti kreiranja i analize javnih politika (Interdisciplinary short cycle programs in public policy making and analysis – PPMA), čiji je cilj strateško unapređenje u oblasti kreiranja i analize javnih politika.

Kako navode organizatori skupa, primena koncepta kreiranja javnih politika je jedan od bitnih elemenata Strategije reforme javne uprave u Srbiji, usmerena na podizanje kapaciteta javne uprave. Od 2012. smatra se jednim od tri uslova za pristupanje budućih novih članica Evropskoj uniji. Za efikasno ostvarivanje ovog cilja, između ostalog, potrebno je da univerziteti u Srbiji ponude prilagođene programe obuka na kojima će se sticati potrebna interdisciplinarna znanja i veštine.

Po rečima Jasne Atanasijević, docenta na Prirodno - matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, projektom je planirano da tokom tri godine, na tri najveća univerziteta u Srbiji i uz pomoć partnera iz Evropske unije, bude razvijeno 20 kurseva iz oblasti analize javnih politika, koji će se sprovoditi kao deo programa kratkog ciklusa celoživotnog učenja. Pored toga, poseban cilj projekta je stvaranje mreže stručnjaka u oblasti planiranja i analize javnih politika kao foruma za razmenu stručnih iskustava i ideja za ceo region Zapadnog Balkana.

- To je relativno nov okvir koji je uveden u naš sistem javne uprave kroz njenu reformu i podrazumeva odlučivanje na bazi analiza činjenica i plansko rešavanje porblema u raznim oblastima od javnog interesa, gde postoji javna intervencija – kaže Jasna Atanasijević, predavač ekonomije i finansija na smeru Primenjena matematika na Departmanu za matematiku i informatiku PMF-a.


Odluke koje utiču na život građana

Pojam jevnih politika se između ostalog definiše kao: kombinacija odluka, obaveza i delovanja koje donose oni koji mogu uticati na političke odluke ili imaju autoritet da ih donose; rezultat interakcije između onih koji zahtevaju promene, onih koji donose odluke, i onih na koje odluke utiču (korisnici javne politike); serija Vladinih odluka ili aktivnosti koje su kreirane kako bi se rešio neki društveni problem, stvarni ili zamišljeni. Javna politika je sve što Vlada odluči da čini ili da ne čini; ukupnost Vladinih aktivnosti vođenih direktno ili preko agencija, a koje imaju uticaj na živote građana.


U projektu učestvuje 12 partnerskih institucija iz zemlje i inostranstva. Koordinator projekta je Univerzitet u Novom Sadu. Projekat Interdisciplinarni kratki ciklusi okuplja profesore i stručnjake iz oblasti matematike, informatike, ekonomije, prava, sociologije, psihologije, političkih nauka, upravljanja, filozofije i dizajna. U projektu učestvuju Univerzitet u Noom Sadu (koordinator konzorcijuma), Univerzitet u Beogradu, Univerzitet u Nišu, Univerzitet Kvin Meri, London, Institut za javnu upravu Univerzitet u Lajdenu, Univerzitet Pariz-Istok Kretej, Sekretarijat za javne politike Vlade Republike Srbije, Služba za upravljanje kadrovima Vlade Republike Srbije, Fondacija za razvoj ekonomske nauke iz Beograda, SeConS grupa za razvojnu inicijativu iz Beograda, 27. Region – udruženje građana iz Francuske i Stalna konferencija gradova i opština iz Srbije.

- Očekujemo da se stvore dobri programi obuka za kreiranje upravljanja javnim politikama, posbeno programi za državne službenike koji su praktičnog karaktera - kaže Dražen Maravić, direktor Nacionalne akademije za javnu upravu. -  Očekujemo i da se formira jedna zajednica praktičara u ovoj oblasti, koja bi kontinuirano funkcionisla i razmenjivala znanja, informacije i primere nabolje prakse kako bi građanima što pre pružili bolje javne usluge, što je i krajnji cilj. Razviti javne politike zasnovane na pravilno utvrđenom stanju u nekim oblastima, da bi građanima pružili bolje javne usluge – kaže Maravić.

Sredstva za realizaciju projekta PPMA odobrena su u okviru Erazmus akcije za unapređenje kapaciteta visokoškolskog obrazovanja 2018. godine. Ovaj projekat je jedan od četiri nova Erazmus projekta u kojima Univerzitet u Novom Sadu ima ulogu koordinatora, pored još osam novih projekata u kojima će učestvovati kao partner u realizaciji.

V. Crnjanski

Piše:
Pošaljite komentar