Borba za poštovanje ljudskih prava obaveza celog društva
BEOGRAD: Borba za poštovanje ljudskih prava nije samo posao boraca za ljudska prava ili države, već celog društva, rečeno je na otvaranju završne konferencije projekta "Ko brani branitelje" i ocenjeno da je u Srbiji poslednjih nekoliko godina sužen prostor za diskusiju o osetljivim političkim i društvenim temama.
Projekat "Ko brani branitelje?" sprovode Civil Rights Defenders i Institut za evropske poslove uz podršku EU, a izvršni direktor Instituta Naim Leo Beširi kazao je da je ideja samog projekta bila da se poveća vidljivost branitelja ljudskih prava, verujući da se na taj način povećava i vidljivost njihovog rada.
Kako je naveo Beširi, iako je projekat obuhvatao veliki broj aktivnosti, javnih debata i skupova i naišao na veliki odziv širom Srbije, to nije dovoljno za društvo u kojem živimo.
Potrebno nam je da mnogo više razgovaramo koji su izazovi u društvu, ali i sa kojim problemima se suočavaju oni koji su glasni u našem društvu, a zalažu se za određena prava, počev od nacionalnih manjina, seksualnih manjina do svih drugih, kazao je Beširi.
Direktor Civil Rights Defenders -a Goran Miletić naveo je da cela priča o braniteljima ljudskih prava počela nakon Drugog svetskog rata, kada je Jugoslavija usvojala dokumenta kojima su se štitila ljudska prava, ali da to nije i implementirano, posebno u slučajevima kada je kritikovana vlast.
Naveo je da je posle komunizma, za vreme Slobodana Miloševića bilo još gore, da su počele da se kristalizuju tabu teme, a to su bile rat, ratni zločini, ženske organizacije, nezavisni novinari...
Polako se stvari menjaju, ali obrazac u Srbiji ostaje isti. Država ignoriše kršenje ljudskih prava, sve skupa počinje i završava se sa tim da ako se bavite nekim temama koje država ne voli ili ukazujete na nešto što je problem u društvu i što treba da se popravi, možete biti napadnuti ili od samih državnih organa ili to mogu učiniti privatna lica i organizovana desnica, kazao je Miletić.
Naveo je da u Srbiji nepostoji nijedan istorijski period, a da je vlast zaista stajala iza odbrane ljudskih prava.
Dodao je da danas, čak i u nekim razvijenijim zemljama, kao što je Švedska, kršenje prava postaje problem i u tom smislu naveo primer gde su prava ugrožena prvenstveno braniteljima koji se bave izbeglicama.