Bolnica ostala bez BSG vakcine za terapiju raka, nema leka za obolele od karcinoma bešike
Novosađanin B. V. leči se od septembra pretprošle godine od raka mokraćne bešike, ali mu je pre dva meseca obustavljena terapija. U bolnici mu je rečeno da nema be-se-že vakcine koju on dobija u terapiji, te da je kupi negde u apoteci i donese.
Ovom čoveku su u bolnici rekli kako vakcinu proizvodi Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak’’, ali da je trenutno ne pravi. Međutim, u ovoj ustanovi je za “Dnevnik” rečeno da imaju ovu vakcinu, kao i da mogu proizvedu i isporuče potrebne doze. Sa druge strane, u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje su nam rekli kako je lek stigao prošle sedmice u Srbiju i da zdravstvene ustanove “treba da ga nabave”.
- U apotekama je pakovanje te vakcine 340 evra, što ja nemam. I supruga i ja imamo karcinom i po tome smo jedinstveni u Srbiji. Operisan sam privatno, jer sam u državnoj bolnici morao dugo da čekam. Sve preglede, snimanja, magnetnu rezonancu radim privatno, a samo terapiju dobijam u bolnici. Ne mogu još i vakcinu da platim, jer smo i supruga i ja penzioneri - ispričao je ovaj Novosađanin za “Dnevnik”.
Do sada je dobio 19 doza vakcine i potrebno mu je još 11, ali ne zna da li će ih i dobiti. Terapiju prima u Klinici za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, a kaže kako mu je tamo rečeno da na tržištu nema vakcina i da ih Institut za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” ne proizvodi.
- Raspitivao sam se i u drugim centrima, ali nigde nama vakcine. U početku sam terapiju dobijao nedeljno, pa jednom u dve nedelje, a sada treba da je dobijam mesečno. Meni život zavisi od toga, a ne znam hoću li dobiti lek - očajan je ovaj Novosađanin.
Istu situaciju su imali pacijenti i pre šest godina, kada su oboleli od raka bešike takođe ostali bez leka, odnosno kada takođe nije bilo be-se-že vakcine. O tome je “Dnevnik” pisao u aprilu 2016. godine. Tada je jedna Novosađanka pokušavala da dođe do be-se-že vakcine i po apotekama, ali je ni tamo nije bilo, kao i u drugim mestima i gradovima.
U RZFO je “Dnevniku” rečeno kako kako je “privremena nestašica leka bila na svetskom nivou zbog aktivne supstance”.
- Lek je prošle nedelje stigao u Srbiju, a nabavku ovog leka sprovode same zdravstvene ustanove koje obezbeđuju lek - naveo je u odgovoru portparol RZFO Nemanja Velikić.
Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak’’ je nacionalni proizvođač vakcina, koji između ostalih poseduje i dozvolu za proizvodnju i promet za lek BCG vakcina liofilizovana, rečeno nam je u ovoj ustanovi. Kako objašnjavaju, u uputstvu za upotrebu leka navodi se da je ova vakcina namenjena za aktivnu imunizaciju sve novorođenčadi i visokorizične dece u cilju sprečavanja teških kliničkih oblika tuberkuloze, kao i za aktivnu imunizaciju odraslih osoba sa visokim rizikom za razvoj tuberkuloze. Ova vakcina je uključena u Kalendar obavezne aktivne imunizacije i nabavlja od proizvođača leka Instituta „Torlak“.
- Institut „Torlak“ trenutno raspolaže sa optimalnim zalihama vakcine BCG vakcina liofilizovana koje su dovoljne za ispunjenje svih ugovorom preuzetih obaveza za tekuću godinu. Napominjemo da propisivanje terapija i upotreba leka BCG vakcina liofilizovana u druge svrhe nije u nadležnosti Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ nego za to ovlašćenih lica i institucija. Ukoliko ova lica iskažu svoje stručno mišljenje i tražnju za dodatnim količinama BCG vakcina liofilizovana, Institut je u mogućnosti da isplanira i proizvede iste s obzirom da poseduje dugogodišnje iskustvo, tehnologiju i stručno osoblje za proizvodnju ovog leka - navode u “Torlaku”.
Univerzitetski klinički centar Vojvodine nam nije odgovorio na pitanja, te ostaje nejasno zbog čega nemaju be-se-že vakcinu, jer u RFZO navode da zdravstvene ustanove treba da je nabave, pošto je lek stigao u našu zemlju, a u “Torlaku” kažu da imaju ovu vakcinu.
Kada je ranije bio nedostatak ovog leka, u najvećoj pokrajinskoj bolnici nam je rečeno da se BSG vakcina daje nakon operacije površnih tumora mokraćne bešike, kako bi se predupredio recidiv, odnosno ponovna pojava tumora. Primanje vakcine se odvija po različitim protokolima koji podrazumevaju i periode kada se vakcina ne prima.
- Neredovno primanje vakcine može da poveća šansu za recidiv bolesti - rekli su tada u Kliničkom centru Vojvodine.
Ljubica Petrović