Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bolji i precizniji pristup tumorima uz novu opremu

29.11.2020. 10:34 10:36
Piše:
Izvor: Dnevnik (arhiva)

NOVI SAD: Institut za onkologiju Vojvodine do kraja ovog meseca treba da dobije savremenu opremu, odnosno aplikatore za brahiterapiju, zahvaljujući kojoj će pacijentima biti omogućeno kvalitetnije lečenje, jer će moći da se ozrače i udaljeniji delovi tumora.

Brahiterapija je takozvano unutrašnje zračenje, interventna i invazivna vrsta zračenja, kojom se posebne igle, kateteri unose u sam tumor ili u njegovu neposrednu blizinu. Načelnica Odeljenja radijacione onkologije Instituta za onkologiju Vojvodine dr Olivera Ivanov kaže kako je to velika prednost brahiterapije, jer se dopire u sam tumor ili njegovu blizini,te može visokom dozom zračenja da se deluje na sam tumor, a da se pri tome poštede okolna tkiva i okolni organi, a daje i manje komplikacija nego kada je u pitanju spoljašnja zračna terapija. Brahiterapija se u svetu primenjuje za sve lokalizacije, a kod nas za sada najviše za lečenje ginekoloških tumora, karcinoma rektuma, kože i bronha.

Puno smo ulagali u brahiterapiju, a sada smo nabavili nove moderne aplikatore, kojima imamo veće mogućnosti, jer dosadašnja brahiterapija ima svoja ograničenja. Naime, kod karcinoma grlića materice, do sada se postavlja centralna sonda u matericu i kroz tu sondu se pušta izvor zračenja. Međutim, to zračenje ima limit, ono štedi okolne organe, ali je i njegovo delovanje ograničeno. Onda postoji problem kod većih tumora, koji se šire izvan grlića materice, lateralno, prema karličnim zidovima. Problem je što ti lateralni delovi ostanu subdozirani, odnosno to zračenje iz centralne sonde ne može da dosegne sve delove tumora. To je bio jedan od osnovnih razloga zašto je počela da se primenjuje savremena intersticijalna brahiterapija, gde se praktično pomoću posebnih aplikatora, koji sada treba da nam stignu, plasiraju igle u te spoljašnje, lateralne delove tumora, kroz njih se sprovede radioaktivni izvor, te se proširi polje zračenja i obuhvate svi delovi tumora, objasnila je dr Ivanov.

Aplikatori koje sada dobijaju su za rak grlića materice, kao i poseban aplikator za karcinom rektuma koji ima takođe specijalne dodatke, kojim se štedi zdrava sluznica rektuma, a tumor se preciznije ozrači.

Novi aplikator za brahiterapiju rektuma će značajno da poboljša kvalitet ove terapije, koja se u celoj Srbiji, radi samo na Institutu za onkologiju Vojvodine. Dobijamo i aplikator za matericu takođe, gde može da se sprovede samo brahiterapija, pa ne mora da se primenjuje i spoljašnje zračenje. Sa ovim aplikatorima, ćemo skratiti vreme zračenja, jer pacijenti neće morati da idu i na spoljašnu zračnu terapiju, napominje dr Ivanov.


Sve više obolevaju mlade žene

Rak grlića materice javlja se sve više kod mladih žena i veliki porast je među mladima u tridesetim i četrdesetim godinama. I to su često, na žalost, uznapredovali karcinomi, kazala je dr Ivanov.


Kako ocenjuje, najznačajnije je što dobijaju opremu za rak grlića materice, jer je to jedan od vodećih karcinoma u našoj zemlji i poseban problem je što se često javljaju žene u uznapredovalom stadijumu bolesti.

Kada imamo veliki tumor, uradimo zračnu terapiju, ali dođe do recidiva. Onda se pitamo da li problem to što je agresivna bolest ili je do lečenje, Utvrđeno je da ti lateralni, periferni delovi tumora ne mogu da budu obuhvaćeni iz centralne sonde na adekvatan način i doza zračenja koja se isporuči nije dovoljna. Sa novim aplikatorima, možemo da dovedemo zračenje u sve delove tumora i da smanjimo šansu da žena dobije recidiv, odnosno da se ponovo javi bolest, istakla je dr Ivanov i dodala kako ovog meseca treba da stignu aplikatori, čiju nabavku je finansirala Pokrajinska vlada.

Plan je da dođe stručnjak iz inostranstva koji će da obuči naše lekare, ali zbog korone ne znaju da li će i kada to moći da realizuju. Tek nakon obuke, moći će da počnu i da primenjuju savremenu terapiju.

Trenutno imamo opremu koja je standard za lečenje karcinoma grlića materice, ali ovo je kora dalje i više, jer smo prepoznali problem sa dosadašnjim lečenjem, i značajno će se povećati kvalitet terapije, naglasila je dr Ivanov.

Ljubica Petrović

 

Autor:
Pošaljite komentar
Rak grlića materice svakoga dana ubije dve žene u Srbiji

Rak grlića materice svakoga dana ubije dve žene u Srbiji

04.03.2019. 10:17 10:18
Gojković: Institut za onkologiju Vojvodine dobija novi magnet

Gojković: Institut za onkologiju Vojvodine dobija novi magnet

17.08.2018. 12:48 13:26