Bira se firma za završetak radova u Betaniji
Klinički centar Vojvodine raspisao je javni poziv za radove u lamelama B i C Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
Rok za podnošenje ponuda je 29. avgust u 8 časova, a javno otvaranje ponuda je istog dana, u Upravnoj zgradi Kliničkog centra Vojvodine, u 10 časova. Izabrani ponuđač imaće rok od najviše 150 kalendarskih dana da završi posao, navodi se, između ostalog, u konkursnoj dokumentaciji. U pitanju je nezavršeni deo novosadskog porodilišta, gde su radovi prekinuti pre sedam godina, a pokrenut je i krivični postupak zbog više fakturisanih, a neurađenih radova, vrednih oko 250 miliona dinara.
- Odluka o dodeli ugovora biće doneta u roku od 25 dana od dana otvaranja ponuda, osim u naročito opravdanim slučajevima, kao što je obimnost ili složenost ponuda, odnosno složenost metodologije dodele pondera, kada rok može biti 40 dana od dana otvaranja ponuda - objavio je Klinički centar Vojvodine na svojoj internet stranici.
Godišnje urade oko 3.500 operacija
Godišnje se u Betaniji na odeljenju ginekologije uradi 850 srednjih i velikih operativnih zahvata, na konzervativnoj ginekologiji i u Dnevnoj bolnici uradi se 1.500, a na odeljenju steriliteta, planiranja porodice i vantelesne oplodnje 1.200 operacija godišnje, kao i 5.000 pregleda.
U pitanju je deo objekta u kojem su prekinuti radovi pre sedam godina, kada su Višem javnom tužilaštvu podnete krivične prijave protiv odgovornih i to protiv izvođača radova, nadzornog organa i NN lica. Pokrajinski sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković rekao je prošle godine za “Dnevnik” da je u izveštaju Sektora za budžetske inspekcije konstatovano kako postoji više fakturisanih radova koji nisu izvedeni, a isplaćeni su i to u vrednosti od 250 miliona dinara. Pokrajinska vlada je prošle godine obezbedila 20 miliona dinara, kako bi Klinički centar sproveo postupak javne nabavke i izabrao projektantski biro koji će da završi posao, odnosno reprojektuje objekat.
Sudski veštaci su bili u Klinici od maja do septembra 2017. godine, a sada je potrebno da se napravi tehnička dokumentacija, kako bi se utvrdilo šta je od posla zaista urađeno. Ovo krilo Betanije ima oko 3.000 kvadratnih metara na tri nivoa.
- Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine ušao je 2007. godine u projekat rekonstrukcije Klinike i prva faza radova počela je 2008. godine, a dve godine kasnije i druga faza. Radovi su prekinuti 2012. godine, kada su Višem javnom tužilaštvu podnete krivične prijave protiv odgovornih i to protiv izvođača radova, nadzornog organa i NN lica. S obzirom na to da je završen istražni postupak u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, stekli su se uslovi da se nastavi započet projekat u Betaniji - rekao je ranije za “Dnevnik” dr Gojković.
Ginekologija na hiljadu kvadrata
U delu prizemlja i delu prvog sprata biće laboratorija, kao i Centar za vantelesnu oplodnju, koji je sada u prizemlju porođajnog odeljenja. Na prvom spratu će biti ginekološko odeljenje, na oko 1.000 kvadrata, za smeštaj ginekoloških pacijentkinja. Na drugom spratu će biti intenzivna jedinica najvišeg nivoa zdravstvene zaštite, sa deset postelja za nadzor najtežih pacijentkinja.
U ovom nezavršenom krilu Betanije sada se u sobama nalaze gomile neraspakovanih bolničkih kreveta koji stoje jedni na drugima, brojne stolice, fotelje i drugi nameštaj, kao i medicinska oprema. Završeno je oko 70 odsto radova. Ovaj deo zgrade ima ukupno 3.335 kvadratnih metara, a ostalo je nedovršeno 2.500 kvadrata. Deo gde su operacione sale završen je 2014. godine. Među još tada nabavljenom opremom, nalazile su i klime, koje su prošlog leta ugrađene u operacione sale.
Obnova Betanije počela je pre tri godine i sređen je deo porodilišta, obnovljena kupatila, sređene instalacije, te rekonstruisana takozvana “baraka”, kako bi pacijentkinje imale pristojne uslove tokom boravka u bolnici.
Nezavršeni deo zgrade ima prizemlje, dva sprata i potkrovlje, koje je dozidano i u kojem će biti lekarske sobe. U prizemlju objekta koji treba da se završi biće opšta ginekologija i dnevna bolnica, u koju stižu hitni slučajevi iz domova zdravlja, opštih bolnica, Urgentnog centra, odnosno sve one žene koje imaju vanmaterične trudnoće, obilna krvarenja, bolove u maloj karlici, upalne procese. Sve to sada funkcioniše u “baraci”, koje je trebalo da bude zatvorena pre deset godina.
LJ. Petrović