Biblioteka Skupštine i Arhiv Vojvodine: Srbija gaji kulturu sećanja
BEOGRAD: Biblioteci Skupštine Srbije je uručeno više od 200 naslova, kao poklon Arhiva Vojvodine i direktora Nebojše Kuzmanovića, saopšteno je iz parlamenta.
U prisustvu predsednika poslaničke grupe „Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve“ Milenka Jovanova i generalnog sekretara parlamenta Srđana Smiljanića, knjige je primio predsednik Narodne skupštine dr Vladimir Orlić.
Direktor Arhiva Vojvodine Nebojša Kuzmanović predstavio je najznačajnije naslove - zbornik dokumenata „Ustaška zverstva“, trotomnu publikaciju „Žrtve u Sremu“, dvotomno izdanje „Pokatoličavanje Srba“, koji predstavljaju kapitalna izdanja samog Arhiva.
Predstavljena su i druga dela koja se odnose na stradanja srpskog naroda na ovim prostorima, a koja je Arhiv kroz svoje aktivnosti već promovisao i donirao ustanovama širom Srbije i Evrope, i uz koja su Biblioteci Skupštine Srbije uručena i sabrana dela Milorada Ekmečića, Dejana Medakovića, Mira Vuksanovića, Vasilija Krestića i druga.
Predsednik skupštine Vladimir Orlić zahvalio je Arhivu Vojvodine, direktoru Kuzmanoviću i poslaničkoj grupi „Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve“ i njenom predsedniku Milenku Jovanovu, na čiju inicijativu je svečanost i upriličena.
Zahvaljujem u ime Narodne skupštine i u ime naše Biblioteke, koja za sve nas predstavlja posebno mesto i čuva više od 60.000 naslova, među kojima naročitu vrednost ima Sretenjski ustav iz 1835, kao i Ustav Knjažestva Serbije iz 1838. godine, ali i brojna dela iz oblasti istorije, kulture, ekonomije, filozifije, politike, zakonodavstva. Naslovi koje je Arhiv Vojvodine donirao biće od značaja ne samo poslanicima i službi Narodne skupštine, već i naučnim radnicima i svima koji njen fond koriste, kazao je Orlić.
Posebno je istakao značaj donacije u kontekstu afirmisanja kulture sećanja i negovanja kolektivne memorije na nevine srpske žrtve.
Važno je da se istina o našoj istoriji zna i o njoj, sprovodeći politiku predsednika Srbije Aleksandra Vučića na svim nivoima, mi danas otvoreno govorimo. U prošlim vremenima ta istina je bila zabranjena, sistematski zataškavana, naveo je on.
Jedna od najznačajnijih promena koju smo uspeli da ostvarimo, zahvaljujući državnoj politici koju sprovodimo, ogleda se upravo u tome da danas sa pijetetom govorimo o svojim žrtvama i glasno se borimo za pravo na istinu o našem narodu. I tu istinu branimo i čuvamo i kroz građu koju prikupljamo, filmove koje finansira država, kao što finansira i publikacije, među koje spadaju i naslovi koje je Arhiv Vojvodine danas poklonio Biblioteci NS RS, zaključio je dr Orlić.