Biblioteka Karlovačke bogoslovije – nasleđe koje zahteva veću pažnju države
Bogosloviju Svetog Arsenija Sremca u Sremskim Karlovcima i biblioteku u sklopu tog učilišta, posetio je juče državni sekretar tog ministarstva Aleksandar Gajović uverivši se iz prve ruke o kakvom bibliotečkom blagu je reč.
Bogosloviju Svetog Arsenija Sremca u Sremskim Karlovcima i biblioteku u sklopu tog učilišta, za čiju digitalizaciju i opremanje je Ministarstvo kulture i informisanja na ovogodišnjem konkursu dodelilo oko milion dinara, posetio je juče državni sekretar tog ministarstva Aleksandar Gajović uverivši se iz prve ruke o kakvom bibliotečkom blagu je reč.
- Prezadovoljan sam činjenicom da je komisija koja je odlučivala o dodeli para prepoznala značaj i to višestruki - istorijski i kulturni ulaganja u bogoslovsku biblioteku u Sremskim Karlovcima – rekao je Aleksandar Gajović nakon što je sa vršiocem dužnosti rektora Karlovačke bogoslovije Jovanom Milanovićem pogledao deo knjižnog fonda. - Svaka ovakva kulturna ustanova, a bibiloteka je savakako jedan od stubova srpske kulture, zaslužuje posebnu pažnju i apsolutnu pozornost građana. Javni interes je ono za šta se kao državni sekretar borim, a ovde je u pitanju interes ne samo Sremskih Karlovaca, nego i cele Vojvodine. Ovo je kulturna baština sa kojom sam fasciniran i sada i bolje upoznat, što je samo razlog više da u narednom periodu Ministarstvo kulture i informisanja obrati veću pažnju na svaki njen detalj i element.
Gajović je naglasio da biblioteka Karlovačke bogoslovije, koju je prvi put video juče, vrlo značajan kapilar srpske kulture, koja mora ne samo da bude sačuvana, nego i unapređena.
Jevanđelje iz 17. veka i rukopisne knjige
Državnom sekretaru u Ministarstvu kulture i informisanja Aleksandru Gajoviću rektor Bogoslovije Jovan Milanović je, nakon što ga je upoznao sa istorijatom škole i biblioteke, posebno skrenuo pažnju na najstarije i najugroženije primerke koje bibiloteka tog pravoslavnog učilišta, starog 226 godina, poseduje. Među njima su takozvano Lavovsko Jevanđelje iz 1680. godine - primerak prvog vida štampe crkveno-slovenskog teksta, za koji se smatra da je najverovatnije bilo na ovom prostoru pre Seobe Srba, Služavnik iz 1689, zatim Jevanđelje iz 1735. godine, Minej iz 1850. godine i mnogi drugi.
-Unapredićemo je tako što ćemo je u prvom redu sačuvati i izložiti očima javnosti da je upozna i shvati – istakao je Gajović. - Mislim da u ovakve poduhvate i projekte još više treba ulagati. Ovo jeste prva novčana podrška Ministarstva kulture Bogosloviji, ali nadam se ne i poslednja. Čini mi se da je naša obaveza da podržavamo ovakve projekte i institucije i punu pažnju usmerimo na ono što su nam preci ostavili jer oni to nisu uradili da bismo mi to trošili i rabili, nego unapredili i pokolenjima ukazali na bogatstvo koje imamo kada su u pitanju duhovnost, istorija i kultura.
Rektor Bogoslovije protojerej mr Jovan Milanović kazao je da će odobreni novac biti upotrebljen za digitalizaciju i katalogizaciju knjiga, među kojima ima stotinak vrlo retkih bogoslužbenih i rukopisnih primeraka, i nabavku polica. Milanović je naglasio da je u interesu Bogoslovije da što pre počne s realizacijom zacrtanih zadataka i da se nada da bi to moglo da se dogodi do polovine jula.
Z. Milosavljević