Batut: Još bez ukidanja epidemije malih boginja
NOVI SAD: Iako se o epidemiji malih boginja više skoro i ne piše, najviše zahvaljujući akciji pooštrenih mera epidemiološkog nadzora, i obaveznoj vakcinaciji, dece do 18 godina, epidemiolozi iz Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” i dalje ne spuštaju rampu kad su ove mere u pitanju.
Prema “Batutovim” podacima, u maju je prijavljeno osam slučajeva oboljevanja od malih boginja – pet u Boru i tri u Šapcu, zbog čega proglašena epidemija ne može biti ukinuta.
Od početka oktobra 2017, do polovine juna ove godine na teritoriji Srbije, uključujući i teritoriju nadležnosti Zavoda za javno zdravlje Kosovska Mitrovica, registrovano je ukupno 5.797 slučajeva malih boginja, od kojih je 2.946 laboratorijski potvrđeno u Institutu Torlak.
U ovoj epidemiji zbog komplikacija uzrokovanih malim boginjama registrovano je 15 smrti, a prvi preminuli, krajem decembra 2017. godine, bio je ujedno i prvi smrthni ishod od malih boginja u Srbiji posle 20 godina. Do kraja aprila 2018. godine prijavljeno je još 14 smrtnih ishoda uzrokovanih malim boginjama.
Najmlađa obolela osoba je stara 15 dana, a najstarija 71 godinu. Najveći broj obolelih je u uzrasnim grupama mlađim od pet i starijim od 30 godina. Većina obolelih osoba (94%) nevakcinisana je, nepotpuno vakcinisana ili nepoznatog vakcinalnog statusa. Od ukupnog broja obolelih, trećina je bila hospitalizovana ili je hospitalizacija u toku. Od težih komplikacija malih boginja registrovano je zapaljenje mozga kod dve i upala pluća kod 587 obolelih osoba. Od početka oktobra do 31. 12. .2017. godine prijavljeno je 707 slučajeva malih boginja.
Tokom 2018. godine prijavljeno je 5.076 slučajeva malih boginja, na teritoriji svih okruga u Srbiji, pri čemu je većina obolelih (80%) prijavljena na teritoriji Grada Beograda, Nišavskog, Pčinjskog, Raškog i Jablaničkog okruga.
Ove godine nema mnogo prijavljenih slučajeva, jer su mere Ministarstva zdravlja, vezane ze kontrolu obvezne vakcinacije dece, počele da daju rezultate. Ipak, ne prođe mesec, a da u Srbiji ne bude registrovan pokoji slučaj oboljevanja od malih boginja. Tako je u januaru 2019. prijavljen jedan slučaj malih boginja u Aleksincu. U februari je prijavljen jedan slučaj malih boginja u Beogradu, a u martu jedan slučaj malih boginja u Bujanovcu. Tokom aprila prijavljena su tri slučaja malih boginja, dva u Beogradu i jedan u Vranju, da vi prošlog meseca bilo prijavljeno osam slučajeva: pet u Boru i tri u Šapcu u epidemiji koja je prijavljena u poslednjoj nedelji maja.
Prema odluci, da bi se ukinula epidemija, potrebno je da prođe period najmanje dvostruke maksimalne inkubacije od poslednjeg registrovanog slučaja, što se, s obzirom na to da su oboljevanja od malih boginja beležena krajem maja, neće desiti ni u junu, bar kad je teritorija cele Srbije u pitanju.
LJ. P.