Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prve žrtve posledica gripa u Beogradu i Novom Sadu

11.01.2019. 10:21 20:33
Piše:
Foto: Dnevnik (A. Erski)

Ove nedelje su prijavljena dva smrtna ishoda koja mogu da se dovedu u vezu sa gripom, a osobe su iz Beograda i Novog Sada.

Odeljenje za epidemiološki nadzor Centar za prevenciju i kontrolu bolesti Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” navodi da se registruje nizak intenzitet aktivnosti virusa gripa koji je ispod epidemijskog praga za Republiku Srbiju i sporadična geografska rasprostranjenost, a najviše obolelih je u uzrasnoj grupi od nula do četiri godine.

Pomoćnica direktora “Batuta” Darija Kisić Tepavčević kaže za “Tanjug” da je teško utvrditi da li je virus gripa uzrok smrti, jer je reč o osobama koje su hronični bolesnici i u povećanom riziku za nastanak komplikacija.

„Kod hroničnih bolesnika virus gripa može da komplikuje osnovno oboljenje, a sa druge strane znamo da su ove osobe u povećanom riziku za nastanak različitih komplikacija. Zato i kažemo da se ovaj virus može dovesti u vezu sa smrtnim ishodom, ali to i ne mora da bude slučaj“, pojasnila je Kisić Tepavčević.

Do sada su potvrđeni slučajevi gripa sa teritorije Beograda, iz Nišavskog i Južnobačkog okruga. U cirkulaciji je virus tipa A koji se i očekivao i koji se nalazi u vakcini. Vakcinacija je najbolja mera prevencije protiv gripa, a Kisić Tepavčević kaže da su ove godine građani bili savesni i da je većina onih koji spadaju u rizične kategorije vakcinisana na početku sezone. Već je potrošena većina vakcina.

„Preostala je izvesna količina vakcina koja je ravnomerno raspoređena po vakcinalnim punktovima. Ukoliko se ukaže potreba, obaviće se njihova redistribucija“, rekla je Kisić Tepavčević.

U jeku širenja virusa gripa važne su opšte mere prevencije kao što je redovno provetravanje prostorija, izbegavanje prostorija gde boravi veći broj ljudi, izbegavanje kontakta sa osobama koje već imaju respiratorne simptome, redovno pranje ruku.

„Prema podacima populacionog nadzora od početka sezone 2018/2019. zaključno s prvom izveštajnom nedeljom, registrovano je ukupno 47.612 obolelih od oboljenja sličnih gripu, što je 13 odsto više u poređenju s istim periodom prethodne sezone, kada je bilo 41.380 obolelih u sezoni 2017/2018.  U toku prve izveštajne nedelje od 31. decembra prošle do 6. januara ove godine u Srbiji se beleži 3.427 slučaja oboljenja sličnih gripu sa incidencijom od 47,21“, navodi “Batut”.


Nabavljeno 441.620 doza vakcine

Vakcina protiv gripa početkom oktobra stigla je u Srbiju. Cepivo je iz Instituta Torlak distribuirano zavodima za javno zdravlje, a zatim do svih punktova u domovima zdravlja. Nabavku vakcina preko Instituta Torlak sproveo je Republički fond za zdravstveno osiguranje, a nabavljeno je 241.620 doza vakcina.

I ove sezone od gripa će nas štititi vakcina francuskog proizvođača Sanofi Pastera, a prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije vakcina sadrži tri tipa virusa AH1N1, AH3N2 i virus B, jer su to virusi koji se ove godine očekuju da budu u cirkulaciji.


Prema bolničkom sentinel nadzoru nad teškom akutnom respiratornom infekcijom (SARI) u ovoj izveštajnoj nedelji prijavljen je 21 slučaj teške akutne respiratorne infekcije. Laboratorijskim testiranjem devet uzoraka, kod tri je dokazan virus gripa A (H1) pdm09.

U prvoj izveštajnoj nedelji prijavljeno je sedam slučajeva akutnog respiratornog distres sindroma. Tokom prve izveštajne nedelje, 4. januara, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ je dobio informaciju od Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine o prvom potvrđenom slučaju gripa u sezoni nadzora 2018/19. s teritorije AP Vojvodine. Radi se o virusu gripa tip A (H3N2). Dokazivanje virusa je izvršeno u Centru za virusologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine.

Prvi potvrđeni slučajevi gripa na teritoriji Republike Srbije u sezoni 2018/2019 zabeleženi su u poslednjoj nedelji prošle godine, 26. decembra, kada je „Batut“ je dobio potvrdu od Nacionalne referentne laboratorije za grip i druge respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“, o prva dva slučaja infekcije virusom gripa tipa A (H1) pdm09 na teritoriji Republike Srbije i to u Beogradu i Nišu.

Grip je prošle godine u Srbiji odneo 13 života, a 2017. godine zbog komplikacija izazvanih virusom gripa preminulo je 27 osoba.

Rizične grupe kojima su preporučene vakcine su trudnice, sve osobe starije od šest meseci sa hroničnim bolestima srca, pluća (uključujući i astmu), bubrežni bolesnici, osobe s neurološkim poremećajima, transplantirani pacijenti, osobe s oslabljenim imunitetom, s poremećajima metabolizma - dijabetičari i gojazne osobe. Pravo na besplatnu vakcinu protiv gripa imaju i svi zaposleni i smešteni u gerontološkim centrima ili ustanovama socijalno zdravstvene zaštite, kao i zdravstveni radnioci u zdravstvenim ustanovama.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar