Autobuski prevoznici se pobunili protiv mađarskih carinika
FRANKFURT: Autobuski prevoznici iz dijaspore, koji putnike prevoze u Srbiju, digli su glas protiv mađarskih pograničnih vlasti, navodeći da u poslednje vreme zadržavaju autobuse po više sati na državnoj granici.
"Maltretiranje putnika, građana Srbije, na granici sa Mađarskom, mora što pre da prestane", apeluje Zdravko Mitrović, autobuski prevoznik iz Frankfurta koji održava nekoliko redovnih linija prema Srbiji, Hrvatskoj i Bosni.
Posebno je u poslednjih mesec dana stanje na Horgošu postalo neizdrživo, rekao je on u izjavi frankfurtskim Vestima.
Niko ni od nas prevoznika, ni od naših putnika nema ništa protiv kontrola, one se podrazumevaju, ali ne sme se dešavati da autobus parkiramo na granici i onda više od dva sata čekamo da se uopšte pojavi neko od mađarskih pograničnih policajaca i carinika. Često se dešava da na granici zbog toga i mi i putnici bez ikakvog razloga provedemo po 5-6 sati, što je zaista za svaku osudu, ogorčen je Mitrović.
"Vesti" saznaju iz neslužbenih, ali pouzdanih izvora da bi razlog za pogoršanje stanja na Horgošu mogla biti i racija koju su mađarski organi sproveli protiv svojih carinika pre oko dva meseca. Tada su suspendovana sa posla čak 44 carinika i pogranična policajca jer se ispostavilo da su bili umešani u nelegalne radnje i korupciju, a sa tim su na neki način povezani i mnogi građani Srbije.
Naime, neki od suspendovanih, pa u međuvremenu i uhapšenih Mađara terete su da su zajedno sa nekoliko državljana Srbije bili umešani u nelegalno pečačenje pasoša građana Srbije koji ilegalno, samo sa turističkim boravkom, žive i rade u zemljama zapadne Evrope, najviše u Nemačkoj.
Nakon tri meseca oni bi po pravilu morali da napuste šengenski prostor ali, da bi to izbegli, oni su se obraćali "posrednicima" koji su im uz novčanu nadoknadu završavali "posao".
Nekliko Srba, poreklom iz negotinskog kraja, kako saznaju "Vesti", nalaze se zbog toga u pritvoru u Nemačkoj, jer su ostvarivali šestocifrene zarade na tom nelegalnom poslu.
Uhapšeni "posrednici" su odnosili na mađarsku granicu u jednoj "turi" po 40-50 pasoša naših zemljaka, a korumpirani mađarski pogranični policajci su im u njih udarali pečate da bi se stekao ustisak da su napustili zemlju boravišta. Nakon izvesnog vremena u pašoše bi se udarali ulazni pečati čime se vlasniku omogoćavalo još tri meseca turističkog boravka mada državu EU u kojoj boravi, u stvari nije ni napuštao. I "posednici" i mađarski pogranični policajci od tog su posla unosno zarađivali, jer su vlasnici pasoša za tu uslugu plaćali najmanje 500 evra po putnoj ispravi, pišu "Vesti".
Bez obzira na sve, zbog toga što i među nama ima "crnih ovaca", ne bi trebalo da ispašta većina poštenih građana, ističe Mitrović.
Zato on namerava da pokrene širu akciju i da za protest Mađarima animira i nemačke, ali i turske prevoznike, koji po njegovim rečima prolaze sličan tretman na graničnom prelazu Horgoš.
On očekuje i da se nadležna ministarstva Srbije, saobraćaja i inostranih poslova, obrate mađarskim vlastima kako bi se sa trenutnom praksom što pre prekinulo.
I vlasnik autobuske firme Resava Rajzen Novak Jovanović iz Nejenhofa kod Ciriha potvrđuje reči svog kolege iz Frankfurta.
Ogromne su gužve na Horgošu, to je velika katastrofa, znali smo da čekamo i po 10 sati na vrućini, to nije više normalno. Ima dosta starijih ljudi, a i dece i možete zamisliti na plus 40 stepeni čekati toliko dugo u mestu, to je strašno. To je samo zato što se Mađarima ne radi ili nema ko da radi, kaže on.
Autobusi koji prevoze putnike iz Austrije ka Srbiji čekaju i više od 10 sati na mađarskoj granici da bi prešli u Srbiju, požalio se "Vestima" vlasnik "Nikolić prevoza" iz Beča Goran Nikolić.
Autobus koji je prošle subotu uveče, u 22 sati krenuo na put, proveo je više od 12 sati na prelazu, rekao je on.
Prema njegovim rečima, autoprevoznici su već više od mesec dana suočeni sa višečasovnim čekanjima na mađarskim prelazima.
I on smatra da se mađarski carinici tako ponašanju zbog nedavnih hapšenja na granici i upozorava da bi u narednom periodu, kada slede novi talasi turista koji idu ka jugu, ali i onih koji se vraćaju, moglo doći do daljih dužih čekanja.