ALERGOALARM Upozorenje! Visoka koncentracija polena TISE i ČEMPRESA
Prema Alergijskom (polenovom) kalendaru trenutno je u vazduhu visoka koncentracija polena čempresa koji je jak prirodni alergen.
Čempres je biljna vrsta koja polen uvek proizvodi u velikim količinama. Na našem podneblju polen čempresa je u vazduhu prisutan krajem juna, dok na moru može biti prisutan tokom cele godine. Vrlo važna informacija kada planirate svoj letnji godišnji odmor.
Tise su dijecezne biljke, što znači da muške i ženske cvetove nose različite biljke. Muški cvetovi proizvode polen, dok ženski cvetovi razvijaju crvene bobice poznate kao arili, koje su okružene mesnatim omotačem. Samo središnji deo bobica je tvrd i sadrži seme. Polen koji produkuju muške biljke ima izuzetan alergeni potencijal te izaziva tegobe kod velikog broja osoba.
Šta je polen?
Polen je najjači prirodni alergen. Mikroskopske je veličine (nevidljiv oku) i predstavlja proizvod različitih vrsta biljaka koje se na taj način razmnožavaju. Za populaciju u celini je važan polen koji se prenosi putem vazduha i koji je glavni uzročnik alergijskih tegoba disajnih puteva. Polenske čestice su raznih oblika, veličina i veoma su lake. Zbog ovih osobina polen se veoma lako prenose vetrom i do nekoliko stotina kilometara od same biljke. Alergen polen poseduje oko stotinu biljnih vrsta širom sveta.
Polenov kalendar
Polenov (alergijski) kalendar predstavlja grafički prikaz polenovog spektra u vazduhu određenog područuja na kome je vršeno merenje za određeni vremenski period. Zbog različitosti biljnih vrsta i različitosti perioda početka cvetanja, polenov (alergijski) kalendar ne može biti univerzalan i mora da se izrađuje za svako biografsko područuje. Polenski kalendar nas informiše o početku, trajanju i kraju cvetanja (oprašivanja) biljnih vrsta na određenom područiju, a čiji polen predstavlja alergen.
Simptomi alergija na polen
Simptomi alergije vremenski traju mnogo duže od simptoma prehlade.
Tegobe se u najvećem broju slučajeva ublažuju primenom određenih lekova.
Alegijske tegobe se javljaju učestalo, svake godine u istom periodu. Simptomi su sledeći:
1. Kijanje i obilni vodenasti sekret iz nosa.
2. Sporadično gubljenje čula mirisa.
3. Neprijatan svrab sluznice grla i nosa.
4. Suzenje, pečenje i svrab očiju.
5. Crvenilo očiju.
6. Kašalj.
7. Otežano disanje.
Preporuke alergičnim osobama
1. Aktivno se informišite o dinimaci alergena na dnevnom i nedeljnom nivou. Pratite izveštaj nadležnih službi i alergijski kalendar i prema njima uskladite svoje dnevne aktivnosti.
2. Nakon boravka u prirodi, na otvorenom odmah čim uđete u dom umijte se, istuširajte se, operite kosu i obucite drugu garderobu, kako biste sprečili unošenje polena u prostor u kome boravite najveći deo dana.
3. Očetkajte i istuširajte kućne ljubimce nakon šetnje jer i oni unose polen.
4. Ako živite u kući, redovno održavajte okućnicu i travnjak u svom dvorišu kako biste sprečili cvetanje travnatih površina.
5. Prilikom košenja travnjaka obavezno je korišćenje radnog kombinezona i zaštitne maske.
6. Izbegavati šetnju u blizini i kroz zakorovljene površine.
7. Prilikom planiranja godišnjeg odmora proučite alergijske kalendare za destinacija na koje putujete.