ŠTA SE DEŠAVA NA STOČNIM PIJACAMA? Cene teladi i prasadi dostižu rekorde! Ponuda ovaca i jagnjadi jako slaba
Telad simentalske rase težine do 160 kilograma bila su skuplja u odnosu na prethodni period na stočnoj pijaci u Vranju, jer je dominirao iznos od 620 din/kg. Ostale cene na stočnim pijacama šarenolike.Protekle sedmice bile su niže otkupne cene tovne junadi težine od 350 do 480 kilograma i tovnih bikova težih od 500 kilograma u klanicama na području pčinjskog regiona. Za otkupljenu tovnu junad plaćano je 370 din/kg, a za tovne bikove 360 din/kg, prenosi STIPS.
U Pančevu su klaničari sa ovog područja otkupljivali tovne bikove po višim cenama, najčešće za 340 din/kg. Ponuda ove kategorije goveda bila je prosečna. Klaničari sa područja jablaničkog regiona su otkupljivali tovne bikove u kategoriji iznad 500 kilograma po dominantnoj ceni od 350 din/kg i krave za klanje SM rase po dominantnoj ceni od 240 din/kg. U klanicama na području Kikinde i ostalih mesta srednjebanatskog regiona zabeležen je otkup tovne junadi težih od 480 kilograma po dominantnoj ceni od 340 din/kg i krava za klanje po ceni od 200 din/kg.
Rast cene prasadi i tovnih svinja
Prasad težine od 16 do 25 kilograma su ponovo dostigla otkupnu cenu od 400 din/kg u klanicama na području sremskog regiona, što ukazuje na činjenicu da su skuplja u odnosu na prethodni period. Uprkos dobroj ponudi tovnih svinja težine od 80 do 120 kilograma na području južnobanatskog regiona evidentiran je rast otkupne cene u odnosu na prethodni period, jer je dominirao iznos od 200 din/kg.
Rast otkupnih cena prasadi od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja težih od 120 kilograma zabeležen je protekle sedmice u klanicama na području južnobačkog regiona, dominantna cena prasadi iznosila je 350 din/kg, a tovljenika 180 din/kg. U klanicama na području srednjebanatskog regiona je došlo do rasta otkupne cene krmača za klanje, a preovladavao je iznos od 160 din/kg. Na pijaci žive stoke u Kraljevu evidentiran je rast cene prasadi od 16 do 25 kilograma na dominantnih 320 din/kg i tovnih svinja, koje su se mogle pazariti po ceni koja je varirala od 280 do 340 din/kg, u zavisnosti od kategorije i kvaliteta grla.
Izjednačila se cena jagnjadi i jaradi u Kraljevu
Za jagnjadu Vranju trebalo je izdvojiti 560 din/kg, a za jarad 460 din/kg. Za prodaju je bilo doveženo po skoro pedesetak grla od svake vrste. Rast prodajne cene ovaca na dominantnih 220 din/kg i pad cene jagnjadina 450 din/kg karakteristika je druge sedmice novembra na stočnoj pijaci u Loznici. Ponuda jagnjadi bila je prosečna, dok je ponuda ovaca bila jako slaba.
Klaničari sa područja podrinjskog regiona oborili su otkupnu cenu jagnjadi na dominantnih 460 din/kg. Jagnjad su protekle sedmice bila skuplja i na pijaci žive stoke u Čačku, jer se prodaja uglavnom odvijala po ceni od 500 din/kg, a prodaja je bila, po mišljenju proizvođača, zadovoljavajuća. Nije bilo značajnije promene u pogledu ponude jagnjadi, šilježadi i ovaca na pijaci žive stoke u Požarevcu. Za jagnjad su kupci tredali da izdvoje 550 din/kg, za šilježad 240 din/kg, dok je dominantna cena ovaca, protekle sedmice, iznosila 220 din/kg, na stočnoj pijaci u Požarevcu, prenosi Alo.rs.
Na stočnoj pijaci u Kraljevu, protekle nedelje, izjednačile su se cene jagnjadi i jaradi na 500 din/kg. Osim njih, mogle su se pazariti još i ovce po dominantnoj ceni od 180 din/kg i ovnovi za priplod za koje je trebalo izdvojiti nepunih 30.000 dinara po grlu, prenosi Kurir, pisanje Stips.