TRI DECENIJE SPOROVA O ZADRUŽNOJ IMOVINI Vojvođanske zemljoradničke zadruge čekaju sudski epilog
Savez za imovinu i invsticije NALED-a nedavno je na konstitutivnoj sednici, između ostalog, naveo da će se u naredne dve godine zalagati i za brže rešavanje sporova koji se skoro 30 godina vode nad poljoprivrednim zemljištem između zadruga i kompanija koje su to zemljište kupile.
Na području Vojvodine još uvek postoje 23 zemljoradničke zadruge kojima nije vraćena zadružna imovina, po upravnim i sudskim postupcima od kojih većina traje skoro tri decenije.
23 zemljoradničke zadruge u AP Vojvodini vode sporove po upravnim i sudskim postupcima za povraćaj zadružne imovine
Naime, pojedina društvena poljoprivredna preduzeća su u procesu privatizacije prodata privatnim licima (kompanijama i preduzećima), bez obzira na to, što je u momentu prodaje u njihovoj imovini bilo i nevraćene zadržne imovine, koja je trebalo da bude vraćena zadrugama. Neka od tih preduzeća su tokom dugih sporova već više puta promenula vlasnike, a problem povraćaja imovine i dalje nije rešen.
Većina postupaka za povraćaj imovine zadrugama se vodi po zadružnim propisima iz 90-ih godina prošlog veka, u formi upravnih postupaka, a u pojedinim slučajevima i sudskih postupaka.
Najvrednija imovina zemljoradničkih zadruga (predsednica Zadružnog saveza Vojvodine Jelena Nestorov Bizonji)
Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine Jelena Nestorov Bizonj izjavila je za Dnevnik da sporovi nedopustivo dugo traju i da su zemljoradničke zadruge oštećene za decenije neraspolaganja sopstvenom imovinom, dok sa druge strane, privatizacije ni na koji način ne mogu biti opravdanje za dalja odugovlačenja u vraćanju imovine zadrugama.
- Treba ubrzati rešavanje svih postupaka – to je jedini način - kazala je Jelena Nestorov Bizonji. - Pitanje i jeste u nadležnosti zakona, i to različih Zakona o zadrugama iz 90-tih godina, a bilo ih je više po kojima su pokretani postupci, ali je problem u odugovlačenju postupaka. Društvena poljoprivredna preduzeća su se privatizovala – po različitim propisima, po onom koji je bio na snazi u momentu privatizacije, ali je imovina zadruga ostala nevraćena zadrugama u tim preduzećima jer imovina kada se vrati zadruzi – pripada zadruzi kao pravnom licu.
Skladišta mogu koristiti i zadruge i zadrugari
Osim što su zadruge uskraćene za imovinu i trpe štetu oštećeni su i zadrugari, jer mada je imovina zadružnja i njoj pripada, imovinu mogu da koristiti i zadrugari za svoje potrebe - objasnila je Jelena Nestorov Bizonji. - Na primer skladišta osim zadruge mogu ga koristiti i zadrugari za čuvanje svojih proizoda.
Ona je istakla da zemljoradničke zadruge potražuju povraćaj značajne imovine, od koje je najvrednije poljoprivredno zemljište, zatim objekti, poljoprivredne mašine i druga oprema.
- Kolika je vrednost te imovine teško je proceniti, ali kada se kaže da zadruge potražuju više hiljada hektara njiva može zaključiti da je reč o izuzetno vrednoj imovini.
Z. Delić