SKOČILA CENA NAFTE Zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku došlo do najvećeg nedeljnog skoka cena za više od godinu dana
Cene nafte skočile su za oko osam odsto u prvoj nedelji oktobra. Trgovci strahuju da bi eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla da izazove poremećaje u snabdevanju iz regiona bogatog naftom. Na londonskom tržištu barel je prošle nedelje poskupeo za 8,5 odsto, na 78,05 dolara, dok je na američkom barel poskupeo za 9,1 odsto, na 74,38 dolara.
Zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku došlo je do najvećeg nedeljnog skoka cena za više od godinu dana.
Najveći nedeljni skok cena u više od godinu dana uglavnom je posledica eskalacije sukoba na Bliskom istoku, nakon što je Iran u utorak ispalio salvu raketa na Izrael u znak odmazde za izraelsku ofanzivu na saveznike Teherana iz Hezbolaha u Libanu.
Izrael je rekao da će odgovoriti Iranu, dok je Vašington u tome podržao Izrael. Međutim, američki predsednik Džo Bajden rekao je da ne podržava napad na iranska nuklearna mesta kao mogući odgovor.
Tržište je stoga spekulisalo da bi Izrael mogao da napadne iranske rafinerije ili glavni izvozni terminal na ostrvu Karg kako bi smanjio prihode Teherana od izvoza derivata.
Da će ova kriza i te kako da se odrazi na cenu crnog zlata smatraju i domaći uvoznici i distributeri nafte i naftnih derivata.
- Normalno je da berza reaguje na mogućnost ratnih sukoba na Bliskom istoku. Cene sirove nafte su najosetljivije od svih drugih sirovina na berzi jer i zbog malih stvari dolazi do promene cena, a posebno sada jer se radi o ozbiljnom poremećaju odnosa i potencijalnom ratu i to u regionu koji je najveći svetski proizviđač sirove nafte. Tako da će sigurno trend povećanja cena nafte biti prisutan jer je pitanje koliko će Iran moći da proizvodi u istom kapacitetu. U svakom slučaju ovo je jedan ozbiljan poremećaj. Teško se može proceniti dokle će ići cena pošto ona zavisi od mnogo faktora i od broja zemalja koje su tu uključene - kaže za Kurir Nebojša Atanacković, jedan od većinskih vlasnika AD "Nafta".
On dodaje da već bilo problema sa uvozom nafte jer su zbog napada tankeri morali da obilaze određene rute.
- Zato sad to može biti problem. Zavisi da li će sukob da buikne i od broja učesnika. Ali i sama ta nestabilnost koja je sad neuporedvio veća će izazvati poremećaj cena - upozorava Atanacković.
I sekretar Udruženja za energetiku u Privrednoj komori Srbije Ljubinko Savić ističe da svaka promena počev od klimatskih pa do geopolitičkih gura cene nafte naviše.
- Zaglavljivanje tankera u Sueckom kanalu i napadi Huta na brodove u Crvenom moru uticali su da iznosi porastu. U regionu, gde se zemlje OPEK nalaze i na tom prostoru Bliskog istoka, treba imati u vidu da će cene skočiti. Iran spada u zemlje sa visokim rezervama i svakako može doći do poremećaja u proizvodnji i na svetskom tržištu. U kom obimu, to je teško predvideti - kaže Savić.
kurir.rs/dnevnik.rs