EVO GDE PENZIONERI U EVROPI NAJBOLJE ŽIVE Pogledajte koja su najviša primanja, GDE JE SRBIJA u odnosu na Luksemburg, Bugarsku i druge zemlje
Prosečni mesečni bruto izdaci za starosnu penziju se kreću od 226 evra u Bugarskoj do 2.575 evra u Luksemburgu. Pritom, gotovo svaki šesti penzioner u EU je u riziku od siromaštva.
U mnogim evropskim zemljama prihodi od penzije znatno su niži od zarade od rada pre penzionisanja, što otežava mnogim starijim ljudima održavanje životnog standarda nakon odlaska u penziju.
Gotovo svaki šesti penzioner je u riziku od siromaštva u EU, a stopa se povećava sa 12% u 2013. na 15,5% u 2023. godini.
Evo kako se kreću penzije u poređenju sa prihodima od rada pre penzionisanja širom Evrope i u kojim zemljama penzioneri primaju najveći i najniži udeo svoje zarade.
U EU se ova razmera kreće od 35% u Hrvatskoj do 78% u Grčkoj.
Među ekonomijama „velike četvorke“ u EU, Nemačka je imala najniži odnos prihoda od penzija i zarada u kasnoj karijeri od 49%, dok je Francuska (59%) bila nešto iznad proseka EU od 58 odsto.
U međuvremenu, Španija i Italija su rangirane među prve tri zemlje sa preko 75%.
Zemlje južne Evrope imaju najveći odnos penzija i prihoda od rada u kasnoj karijeri, dok istočne i baltičke zemlje obično imaju najniže odnose. U 11 država članica EU, penzije su činile manje od polovine srednjeg prihoda među ljudima koji su pri kraju radnog veka. To uključuje Nemačku (49%), Belgiju (48%) i Dansku (47%).
Zemlje kandidati za članstvo u EU – Srbija (46%), Crna Gora (38%) i Albanija (37%) solidno se kotiraju u ovoj računiici, znatno su iznad proseka u nekim članicama EU, poput Hrvatske.
Po podacima Evrostata, muškarci imaju 3 posto veće penzije od žena u proseku, a samo u jednoj trećini zemalja žene su u prednosti po visini penzija.
Širom Evrope postoje značajni dispariteti u penzijama. U 2021. godini, prosečni mesečni bruto izdaci za starosnu penziju po korisniku kretali su se od 226 evra u Bugarskoj do 2.575 eura u Luksemburgu.
Prosek EU u 2021. je bio 1.294 evra
Kako piše Juronjuz biznis, u nominalnom smislu, zemlje zapadne i severne Evrope imaju najviše penzije, dok države istočne i jugoistočne Evrope imaju tendenciju mnogo nižih izdataka za penzije po osobi, ali jaz se smanjuje kada se prilagodi standardima kupovne moći .