Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

FABRIKA SPREMNA ZA PROIZVODNJU "GRANDE PANDE" Zaposleni novi radnici, stigla nova oprema, prvi primerci uskoro silaze sa pogonske trake u Kragujevcu

11.02.2025. 17:32 18:50
Piše:
Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Youtube prinstcrin/Vrele Gume TV kanal
Foto: Youtube prinstcrin/Vrele Gume TV kanal

KRAGUJEVAC: Predsednik Samostalnog sindikata u kragujevačkom Fijatu Saša Đorđević rekao je danas za Tanjug da je fabrika automobila u Kragujevcu spremna za serijsku proizvodnju električnog modela grande panda i da uskoro treba očekivati početak proizvodnje.

On je istakao da se trenutno ne zna tačan datum početka proizvodnog procesa, ali da je sigurno ostalo malo vremena do tog trenutka.

"Poslodavac sigurno ima dobre razloge zbog kojih proizvodnja još ne kreće. Ipak, ako smo uspeli da sačekamo više od dve godine, od kada je ovaj projekat najavljen, mislim da je ostalo još malo vremena da pustimo poslodavca da zaokruži ceo projekat da bismo mogli u miru da započnemo sa proizvodnjom velikog broja automobila, da bi radnici mogli da rade i da njihove porodice mogu da žive od toga", rekao je Đorđević.

Prema njegovim rečima, fabrika je zaposlila i obučila nove radnike, ali je i dobila novu opremu koja je već u funkciji.

"Fabrika je apsolutno spremna ako gledamo kroz prizmu sve opreme koja je do sada pristigla i koja je već u funkciji i ako gledamo kroz prizmu novih radnika koji su u međuvremenu zapošljeni i koji su već na svojim radnim mestima. Mi, takođe, imamo nemali deo radnika koji je već bio na prethodnom projektu, a to je projekat modela Fiat 500L", rekao je on.

Đorđević je istakao da, prema informacijama koje ima, u zemljama Zapadne Evrope kao što su Italija i Francuska postoji interesovanje za električnu grande pandu i da to pokazuje da projekat ima dobru perspektivu.

Youtube prinstcrin/Vrele Gume TV kanal
Foto: Youtube prinstcrin/Vrele Gume TV kanal

Kako je on objasnio, kada je projekat grande panda započet govorilo se isključivo o električnom automobilu, ali je zbog promena na svetskom tržištu i pada potražnje za električnim automobilima u nekim državama poput Nemačke donesena dobra odluka da se proizvode i modeli sa hibridnim pogonom.

"Mislim da je dobro što se ne baziramo samo na električni model, nego imamo i hibridni. Vidimo da hibridi u celoj Evropi imaju uzlaznu formu. Trenutno ne možemo da kažemo koliko će dnevno modela silaziti sa traka, ali deluje da grande panda ima zaista dobru perspektivu za budućnost", rekao je sagovornik Tanjuga.

Novi model fijat grande panda proizvodiće se u dve verzije: električnoj i hibridnoj i iz Kragujevca će se prvo prodavati u Evropi, a zatim na Bliskom Istoku i u Africi. 

Kako je ranije najavljeno, električna grande panda će koštati oko 25.000 evra, a njeni budući kupci u Srbiji mogu da računaju i na subvenciju države od 5.000 evra.

Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar