WHATSAPP SE HVALIO PA MU SAD NALOGE HAKUJU ŠIROM SVETA Hakeri varaju prijatelje i porodice žrtava sajber prevare
Iako smo nedavno pisali da je WhatsApp aplikacija jedna od najsigurnijih, pošto sprečava „špijuniranje“ na grupama, tako što obaveštava sve da je deo neke konverzacije skrinšotovan ili preusmeren na nečiji drugi nalog, hakeri su se potrudili da nas demantuju.
Sve je više krađe WhatsApp naloga, a time i špijuniranja onih koji koriste ovu aplikaciju – a to su najčešće školarci i studenti, koji svoje akcije, vezane za protest i šetnje, dogovaraju upravo preko ove aplikacije. Da li su ovi podaci bili znak za hakere da pokušaju probijanje u WhatsApp naloge i grupe, nije poznato. Ono što se zna je kada je vreme za uzbunu.
Stručnjaci kompanije Kasperski rekli su da je sumnja u krađu opravdana ako dobijate odgovore na poruke koje nikada niste poslali. Takođe, ako primetite da se prijatelji žale na čudne poruke koje dolaze sa vašeg naloga ili primećujete izbrisane poruke u četovima, uključujući i vaše poruke, iako ništa niste poslali ili obrisali.
Među aktivnostima koje mogu da ukažu na krađu naloga su i da dobijate WhatsApp kod za verifikaciju prijavljivanja koji niste zahtevali niti očekivali, da vaš nalog ima postavljen status ili priče koje vi niste kreirali, ili da su se vaša profilna slika, ime ili opis naloga iznenada promenili.
Okom na kameru najsigurnija zaštita
WhatsApp je nedavno uveo podršku za šifre za pristup. Ako omogućite ovu opciju, prijavljivanje na vaš nalog zahtevaće biometrijsku autentifikaciju, a umesto PIN kodova vaš pametni telefon će čuvati dugu kriptografsku šifru. Ovo je veoma bezbedna opcija, ali možda neće biti pogodna ako često menjate uređaje i prelazite između Androida i iOS-a. Zato zapišite tu dugu šifru, zlu ne trebalo. Takođe, podesite rezervnu imejl adresu za vraćanje naloga.
Hakeri često koriste kompromitovane naloge da bi prevarili prijatelje i porodicu žrtve. Mogu se lažno predstavljati i tražiti hitnu finansijsku pomoć, obećavati poklone ili pozivati ljude da učestvuju u lažnim anketama. U bilo kom od ovih slučajeva vaši prijatelji mogu biti prevareni uz vašu nesvesnu pomoć. Dakle, ako vam neko traži pare, zovite ga ili se nađite s njim oči u oči.
Sajber kriminalci mogu preuzeti kontrolu nad vašim WhatsApp nalogom na jedan od dva načina. dodaju drugi uređaj na vaš nalog, koristeći opciju “Povezani uređaji”, ili ponovo registruju vaš nalog na svom uređaju, kao da ste kupili novi telefon. Prvi slučaj je teži za otkrivanje, jer vi i dalje koristite WhatsApp kao i obično, ali kriminalci takođe imaju pristup nalogu, uključujući vaše nedavne razgovore. Tako su u toku sa dešavanjima, a mogu da preuzmu i vaše kontakte, i da tako rašire krug svojih žrtava.
Ako su vam sprečili pristup aplikaciji, odaberite opciju potvrde SMS kodom preko telefona ili PIN kodom preko mejla
U drugom slučaju gubite pristup vašem nalogu, a kada pokušate da se prijavite, WhatsApp vas obaveštava da je vaš nalog u upotrebi na drugom uređaju. Napadači mogu da kontrolišu vaš nalog, ali neće imati pristup vašim prethodnim razgovorima. Ova opcija je lakša za vas jer ste makar svesni da se nešto ozbiljno događa.
Ima, ako ste nalog povezali s mejl adresom koja nije hakovana. U prvom slučaju, potrebno je da u podešavanjima „otkačite“ sve povezane uređaje, a zatim postavite novu šifru ili dvofaktorsku identifikaciju.
Ako su vam sprečili pristup aplikaciji, odaberite opciju potvrde SMS kodom preko telefona ili PIN kodom preko mejla. Ako su PIN blokirali hakeri, potražite opciju „Zaboravi PIN“, pa ćete na mejl dobiti link s ponovnim postavkama. Ako niste povezali mejl adresu, i dalje možete zatražiti resetovanje PIN koda, ali moraćete da sačekate nedelju dana pre nego što PIN bude uklonjen. Tokom ovog vremena, vaš WhatsApp nalog će biti nedostupan. Nakon nedelju dana, moći ćete ponovo da se prijavite na vaš nalog. Ne zaboravite da postavite novu šifru i dvofaktorsku autentifikaciju.