DA LI JE MOGUĆE ZNATI KO NAM ČITA PORUKE Koristite opciju "tajni čet" ili neka sve ostane u četiri oka
U eri društvenih mreža, jedna od važnih stvari je sigurnost – još od Ilije Čvorovića važno nam je da neke stvari ostanu u četvoro očiju, makar bile i sasvim lične.
Ipak, s vremena na vreme, mrežama se, poput požara, proširi informacija da je jedna od aplikacija za dopisivanje i razgovor „popustila”, dozvoljavajući da treća lica upadnu u privatnu prepisku i „skrinšotuju” ili preusmere delove razgovora.
Na Vajberu trenutno ne postoji opcija koja obaveštava korisnike kada neko napravi skrinšot razgovora. Za razliku od aplikacija poput Snepčeta, koja ima ovu funkcionalnost, Vajber ne šalje nikakva upozorenja ili obaveštenja o „sumnjivim aktivnostima”.
- Mi smo uvek o tome vodili računa, a nedavno smo uveli novo šifrovanje – rekao je 2016. tadašnji operativni direktor Vajbera Majkl Šmirov. - Ključ za šifrovani razgovor imaju samo osobe koje su u komunikaciji. Čak ni mi u Vajberu nemamo uvid u to šta šalju. I tako nastojimo da steknemo poverenje korisnika. Imamo čak i opciju da ako nekome pošaljete poruku greškom, možete da je izbrišete. Imate kontrolu nad porukama.
Ako želite dodatnu privatnost, možete koristiti Tajne četove (Secret Chats) na Vajberu. U ovim razgovorima se može podesiti da se poruke automatski brišu nakon određenog vremena, ali i dalje nema detekcije skrinšotova. U ovom slučaju, moraćete se osloniti na poverenje u korisnika, kažu stručnjaci za bezbednost.
A ako ste pomislili da će neka aplikacija moći da vam omoguće tu vrstu kontrole sadržaja, moraćemo da vas razočaramo. Trenutno ne postoji aplikacija ili dodatak koji se može direktno integrisati sa Vajberom kako bi signalizovao aktivnosti poput skrinšotova ili prosleđivanja poruka.
Kako možete da se zaštitite? Koristite opciju Tajni čet i podesite da se poruke automatski brišu nakon određenog vremena. Takođe, možete ograničiti prosleđivanja medijskih sadržaja iz tajnih četova, a ako ste baš zapeli, blokirajte sagovornika ili se razjasnite u komunikaciji oči u oči.
Preći na Snepčet
Ako ipak želite da sprečite da ono što pišete dospe u tuđe ruke, pređite na Snepčet. Ova aplikacija obavestiće vas kad neko napravi skrinšot vaše poruke. Zato je omiljena aplikacija mladih ljudi, dok srednje generacije najčešće koriste Vajber.
I aplikacija Telegram u tajnim razgovorima onemogućava skrinšotovanje i prosleđivanje sadržaja. Tačnije, u tajnim razgovorima blokira mogućnost pravljenja skrinšota. Ako druga strana pokuša da napravi skrinšot, to neće biti moguće.
Istine radi, na nekim uređajima može biti moguće zaobići ovu zaštitu, ali Telegram će vas, ipak, obavestiti ako je skrinšot ipak napravljen. S druge strane, poruke u tajnim razgovorima mogu imati podešen tajmer za automatsko brisanje, što dodatno povećava sigurnost.
I. Radoičić