light rain
10°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У крагујевачком музеју "21.октобар" ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА посвећена "Крвавој бајци" и ДЕСАНКИ МАКСИМОВИЋ

13.09.2023. 12:26 12:51
Пише:
Фото: Youtube printscreen/Mala Vračka

Поводом 30 година од смрти песникиње Десанке Максимовић, у музеју "21. октобар" у Крагујевцу јуче је отворена изложба "Бајка о песми" аутора Марка Терзића, кустоса крагујевачког музеја.

Поставка, која је настала у част песме "Крвава бајка", приказује јединствене експонате, скоро непознате јавности.

Према речима аутора изложбе Марка Терзића, за музеј "21.октобар" нема важнијег уметничког дела, које је настало у контексту злочина који су нацисти починили над недужним цивилима 1941.године у Крагујевцу и околини, од "Крваве бајке" Десанке Максимовић.

Изложбом "Бајка о песми" аутор и музеј "21.октобар" настоје да се достојно одуже овом посебном уметничком делу и његовом утицају на јавно перципирање злочина.

- Жеља ми је била да људи погледају изложбу и да се подсете шта за нас значи "Крвава бајка". Ми добро знамо колико је она значајна за Спомен парк и за то колико је утицала на перцепцију јавности о злочину у Крагујевцу. Ми желимо да ова песма буде извођена, да се о њој и данас чује, да се учи у школи и да буде присутна што више, јер су уметници попут Десанке Максимовић и те како значајни управо због својих дела. Желимо да све те симболе једног времена сачувамо од заборава. Ја заиста верујем да је "Крвава бајка" једна врста оружја у борби против било ког рата и нацистичких идеологија. За мене је био изазов да о једној песми направим изложбу, али мислим да сам успео у томе да кроз изложбу испричам причу о овом великом делу - рекао је аутор.

Он је додао да му је у приређивању изложбе помогао сестрић Десанке Максимовић, Бранислав Милакара, као и Народни музеј у Ваљеву и Задужбина Десанке Максимовић из Београда, који су уступили њене личне ствари и предмете, како би изложба била употпуњена.

Изложба је направљена тако да се са свих страна приђе песми "Крвава бајка" која је превођена на многе светске језике и да се разуме сама уметница која је била у могућности да изнедри овакво утицајно дело.

Бранислав Милакара, сестрић и наследник чувене песникиње, овом приликом музеју у Крагујевцу је поклонио дрвени сандук у коме је Десанка Максимовић од Немаца крила оригиналан рукопис своје чувене песме и у коме је касније он годинама чуван.

- Не постоји боље место од музеја "21. октобар", где би овај артефакт требало да буде. У њему је она чувала рукопис своје песме за време рата, плашећи се да га не открије Гестапо. Тај дрвени сандук је сачуван и после више селидби, а последњих деценија налазио се у једној викендици у Бранковини, где је она често боравила. Када ме је контактирао Марко, аутор ове изложбе, да му за изложбу позајмим сандук, ја сам тог тренутка схватио да он припада управо музеју "21.октобар" и да овде треба и да остане, а са њим и њен оригинални рукопис песме "Крвава бајка". И много ми је драго да сам то могао да поклоним музеју у Крагујевцу - рекао је Милакара.

Он је испричао присутним ђацима крагујевачких основних школа да је оно што га је увек фасцинирало код Десанке родољубље и њена патња за српски род.

- Али желео бих да истакнем нешто што је мање препознатљиво јавности, а то је њен карактер и њен пркос који је стално био присутан и поред све њене благости. Била је често под притисцима разних структура, али она је увек била стамена и пркосна и то је њен основни карактер био - каже он.

На отварању изложбе, директорка спомен музеја "21.октобар" Маријана Станковић рекла је да је дужност ове установе је да се и на овај начин посвети Десанки Максимовић, која је овим уметничким делом све задужила.

- Хиљаде и хиљаде уметника је даривало своју уметност и дела у знак сећања на жртве крагујевачке трагедије. Сви они на свој начин су допринели да се сећамо жртава овог злочина, а Десанка Максимовић је са овом песмом свакако на челу колоне свих тих уметника. Зато јој се и на овај начин одужујемо јер ова изложба је посвећена песми, а уједно и самој ауторки, како бисмо је сачували од заборава. Драго ми је да су на отварању изложбе присутни и ученици наших школа јер је ова изложба посвећена и њима, и желели смо да је прикажемо баш у септембру, с обзиром да им је песма и део образовног програма, а на овој изложби могу да сазнају нешто више о самој песми, као и да виде предмете који до сада никада нису били изложени у нашем музеју - рекла је директорка музеја "21.октобар".

Изложба ће бити отворена наредних месец дана у крагујевачком музеју "21. октобар".

К1инфо/Тањуг

Пише:
Пошаљите коментар