Табаковићева награда Дарку и Меланији Марушић
Дарко (1940-2017) и Миленија Марушић, чија су дела последњих педесетак година на посебан начин обележила архитектонску сцену у Србији, добитници су Табаковићеве награде за архитектуру за 2018. годину.
„Реализована дела брачног пара Марушић у Новом Саду поручују нам да се посебна места и амбијенти не стварају агресивним и неодмереним гестовима, што је све чешћи случај данас, већ управо одмереношћу и поштовањем окружења као и професионалне етике. Стога не чуди што су и оцене из редова струке као и грађана Новог Сада и корисника јединствене да се ради о архитектонским остварењима врхунског домета”, наводи се у одлуци Већа Табаковићеве награде за архитектуру.
Подсетимо, у марту ове године у Музеју савремене уметности Војводине приређена је ретроспективна изложба радова Дарка и Миленије Марушић. Поставка, чији је кустос био Владимир Митровић, приказана су њихова дела у хронолошком следу, од времена позне модерне из првих година седме деценије 20.века и јужних делова блокова 61 и 62 на Новом Београду (са М. Миодраговићем), затим наступајућег постмодерног времена крајем седме деценије и насеља Церак Виногради (са Н. Боровницом), као и групације породичних кућа "Цвећара" (са Ж. Гашпаровићем) у Београду, с почетка деведесетих, до првих деценија овог века и времена неомодерне, у коме су реализовани вртић "Плава птица" у насељу Церак Виногради у Београду, те у Новом Саду булеварски стамбено-пословни објекат на Булевару ослобођења 63-67и објекат Металс (потоње Развојне) банке.
Управо ова потоња два објекта била су у фокусу Већа Табаковићеве награде за архитектиру. По његовој оцни, стамбено-пословни објекат на Булевару ослобођења по свему представља узорни објекат, од обликовних и функционалних решења до уравнотеженог односа стамбеног и пословног простора. Када је, пак, реч о згради банке, реч је о препознатљивом архитектонском рукопису највишег естетског домета, који је на визуелно истакнутој локацији успео је да створи посебно место у урбаној слици Новог Сада поново уз креативан дијалог са непосредним и ширим окружењем. „Нови Сад срећом поседује ова два објекта као значајан део корпуса својих урбанистичко-архитектонских вредности”
Најзначајније признање ДАНС-а за архитектонско стваралаштво
Табаковићева награда за архитектуру најзначајније је признање за архитектонско стваралаштво које Друштво архитеката Новог Сада додељује својим члановима. Награда је установљена 1995. и симбол је почасти која се на тај начин одаје једном од пионира српске модерне архитектуре и истакнутом новосадском градитељу архитекти Ђорђу Табаковићу (1897-1971).
Представљајући стваралаштво Дарка и Миленије Марушић архитекта Милан Максимовић указује да су они посебну пажњу поклањали архитектури која је првенствено окренута кориснику и његовим потребама, што се посебно огледа у стамбеној архитектури и пажљивом обликовању животног простора – од најширег урбанистичког концепта стамбеног насеља, до организације стана и решења фасадних детаља. Он истиче њихову наглашену посвећеност архитектури од најширег погледа у контексту њене друштвене улоге, учешћа на архитектонским конкурсима, манифестацијама и изложбама, до решавања најмањих детаља при реализацији објеката, као и праћењу сопственог стваралаштва у животу након изградње. За заједнички рад добили су највиша друштвена и професионалана признања и награде, од којих се истичу награде Града Београда – Октобарска (1981) и Априлска (2012), као и Велика награда Савеза архитеката Србије за целокупно стваралаштво (1993).
М. Стајић