СОЊИН СЕПТЕМБАР у Чачку: Родни град не заборавља ЛЕГЕНДАРНУ ГЛУМИЦУ (ФОТО)
Чачак - Манифестација ,,Соњин септембар’’, коју организује Уметничка галерија ,,Надежда Петровић’’ као део активности на истраживању и афирмацији уметничке заоставштине Соње Савић, отпочела је ове године први пут у бијеналном издању.
Посвећена је добитницима награде ,,Соња Савић’’ коју додељује стручни жири Фестивала Алтернативе film&video, који се одржава сваког децембра у Дому културе Студентски град у Београду.
У Уметничкој галерији ,,Надежда Петровић’’ отворена је прва од две изложбе уметница које се ове године представљају у оквиру манифестација ,,Соњин септембар’’. Изложбу под називом ’’ [ схе stuttеrеd ] ’’ уметнице Maryam Тафакори (Иран/Велика Британија) отворили су најпре Бранко Ћаловић – директор Уметничке галерије ,,Надежда Петровић’’, Предраг Живковић – кустос изложбе, као и сама ауторка изложбе.
Вољом Соњине мајке, Микаине Савић, Уметничка галерија ,,Надежда Петровић“ од 2011. године брине о уметничкој заоставштини Соње Савић. Од 2013. године установљена је манифестација под називом ,,Соњин септембар“, са циљем афирмације Соњиног стваралаштва. Мултимедијална изложба ,,Соња Савић: девојка из града“ до сада је гостовала у десетак градова у Србији и окружењу. На десетогодишњицу њене смрти, допуњена поставка изложбе представљена је у Југословенској кинотеци у Београду., рекао је Бранко Ћаловић, директор УГ Надежда Петровић.
- На неки начин желим да се захвалим Соњи Савић, чијем делу дугујемо и то што је својим уметничким наслеђем, итекако значајним, оставила дубок траг у нашој уметности и култури уопште и омогућила да у овој нашој средини можемо да угостимо овако сјајне и значајне уметнике и уметнице који делују у садашњем тренутку и ангажовани су у том једном друштвеном контексту. Дакле, они своју уметност користе да би нам указали на нешто, саопштили нешто управо онако како је и Соња радила својевремено. Не баве се оном уметношћу која доноси новац и славу, већ је користе за нешто што би требало да нам буде неки путоказ или опомена. Оваква уметност поставља многа питања и на нама је да сви заједно као друштво покушамо да нађемо одговор, рекао је Предраг Живковић, кустос изложбе.
Марјам Тефакори се захвалила на гостопримству које јој је указано у протеклих месец дана као и на труду који је тим из Галерије уложио у реализацију ове изложбе. Такође се захвалила на времену и ресурсима за продукцију новог рада што, како је нагласила, није лако наћи ,,ових дана“. Како је истакла Тефакори, посебна инспирација била је сазнање о Надежди Петровић и њеном раду као добровољне болничарке, што ју је навело на питање шта је важно за уметнике и уметнички рад и шта наводи уметника да се бави одређеном врстом уметности“.
Након отварања уприличен је разговор о изложби и уметничком раду ауторке изложбе и историчарке уметности која се бави филмом - Ане Филиповић.
Изложба добитнице награде Глорије Гамер (Аустрија/Немачка), лауреаткиње из 2022. године, биће уприличена у уторак, 12. септембра у Галерији ,,Рисим“. Обе изложбе ће бити отворене до почетка октобра 2023. године и одржавају се као део програма ,,Чачанска родна – Чачак, национална престоница културе 2023“.
Манифестација се одржава од 2017. године и састоји се од изложбе награђених аутора/ки, специјалних пројекција у Чачку и Београду и резиденцијалног боравка за ауторе и ауторке – лауреате награде ‘’Соња Савић’’. Од 2021. године, манифестација се одржава бијенално, уз учешће два награђена аутора из протекле две године.Након уметничке резиденције у Чачку, ауторке настављају свој боравак у Београду, где ће, у организацији Академског филмског центра (АФЦ) бити организоване специјалне пројекције и презентације.
РИНА