Предавања музејских стручњака из Фиренце и Беча у оквиру међународне сарадње Галерије матице српске
Галерија Матице српске током 2018, која је одлуком Европског парламента проглашена за годину Европског културног наслеђа, посветиће пажњу и овом сегменту свог деловања.
Тим поводом гости Галерије од 11. до 13. априла биће представници две значајне европске институције: Института за конзервацију и рестаурацију из Фиренце и Уметничко-историјског музеја из Беча. Боравак стручњака из Италије и Аустрије биће прилика за још боље повезивање и упознавање традиција и савремене праксе посвећене заштити, излагању, истраживању и промоцији културног наслеђа у европским земљама, као и неколико предавања и дискусија намењених стручној јавности али и свим остали заинтересовани посетиоцима, напомињу у галерији.
Сарадњу са Институтом за конзервацију и рестаурацију из Фиренце Матичина галерија је започела прошле године преко Интернатионал Траининг Пројецтс Министарства културе Италије, уз подршку Амбасаде Републике Италије и Италијанског института за културу у Београду а ово је прилика за даље јачање контаката, размену знања и разговоре о могућностима будуће сарадње.
У среду, 11. априла, Летиција Монталбано, директорка Високе школе Института за конзервацију и рестаурацију из Фиренце и mеnayеr Интернатионал Траининг Пројецтс и Анализа Лузуарди његов координатор представиће историјат и активности овог института. Оријана Сартијани, конзерватор-рестауратор, директор Одељења за конзервацију текстила и професор ове Високе школе говориће о првој помоћи и управљању ризицима од катастрофа за културно наслеђе у времену кризе и искуствима која су имали после земљотреса у Умбрији 2016, као и о рестаурација Тајне вечере Ђорђа Вазарија из цркве Санта Кроче у Фиренци. Излагања ће бити на италијанском језику са превођењем.
Доласком Андреаса Цимермана, директора Одељења за уметничку едукацију Уметничко-историјског музеја у Бечу наставља се сарадња два музеја која се одвија у оквиру Протокола о сарадњи и уз подршку Министарства културе Републике Србије и Аустријског културног форума Београд. Из Беча долази и вредна донација Галерији Матице српске – инфрацрвена камера за специјална испитивања слика која ће омогућити значајан помак у научним истраживањима уметничког наслеђа и уједно бити основа за уса-вршавање знања и вештина конзерватора. У четвртак, 12. априла Цимерман ће одржати предавање о плановима бечког музеја у овој години као и пројекту/изложби „The Схапе оф Тиме ‒ стари мајстори у дијалогу са модерним” на којој је кустос британски историчар уметности Џаспер Шарп поставио 19 одабраних уметничких дела модерне и савремене уметности у дијалог са делима „старих мајстора“ са идејом да укаже на транскултурални развој идеја и сликарства током векова, истовремено откривајући везе између утицаја, талента и могућности, а посетиоцима пружа прилику за нови погклед на слике овог музеја али и на савремену уметност. Излагање ће бити на енглеском језику.
Н. Попов