Ноћ музеја 20. маја у више од 40 градова
БЕОГРАД: Ноћ музеја, 14. по реду, чија је тема „Велике и мале револуције уметности и културе“, биће одржана 20. маја у више од 40 градова и места Србије, а програм ће обухватити 250 разноликих дешавања у 152 културне установе.
„Одлучили смо да тема овогодишње Ноћи музеја буде 'Велике и мале револуције културе и уметности' пошто се навршава 100 година од велике Октобарске револуције. Овај век је почео великом револуцијом, а мењале су га мале револуције. Сваки уметнички покрет јесте револуција, сваки лик из књиге, сваки писац имао је велики утицај, али исто тако и Фројд, Јунг, хипи покрет са музиком коју је донео, а тек какву је револуцију учинила појава мини сукњи“, истакла је директорка манифестације Ана Петровић.
Земља партнер Република Кореја
Она је на конференцији за новинаре најавила да ће Београд понудити најбогатији садржај на 65 локација, припремили су седам ауторских поставки, а публици ће открити чак 12 нових локација, испричати 12 нових прича.
Земља партнер овогодишње манифестације је Република Кореја и због тога ће Београђани имати јединствену прилику да виде изложбу која је прошле године гостовала у депандансу Лувра, у Музеју декоративне уметности у Паризу.
Корејска уметница Хе Сун Ли креирала је моделе инспирисане ханбоком - традиционалном корејском ношњом, којој је ?ак и славни Карл Лагерфелд посветио колекцију.
На 50. годишњицу од првог издања романа „Мајстор и Маргарита“ Михаила Булгакова, у Ноћи музеја биће ексклузивно представљена изложба о овом „роману над романима“ и његовом писцу, истакла је Петровић и додала да ће причу употпунити радови многоструко награђиване уметнице фотографа Јелене Мартињук, кустоскиње Дома Михаила Булгакова из Москве.
Таштина малих разлика у Музеју савремене
Петровић је скренула пажњу и на изложбу посвећену Сигмунду Фројду и Карлу Густаву Јунгу и позвала посетиоце да се одлуче да ли „јунговци“ или „фројдовци“.
У Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду биће представљена изложба „Таштина малих разлика“ Грејсона Перија инспирисана циклусом слика „Живот развратника“ Вилијама Хогарта, енглеског сликара из 18. века.
Шест монументалних таписерија истражују британску фасцинацију стилом и класним разликама и приказују ексцентричности и јединствености које се везују за живот у Великој Британији - од дизајна ентеријера до британске кухиње, политичких протеста и трачева о животима познатих личности.
Музеј медицине у Пастеровом заводу
Управо у Ноћи музеја биће покренута иницијатива за настанак новог Музеја медицине у Пастеровом заводу и то од стране Департмана за архитектуру и урбанизам, Факултета техничких наука у Новом Саду.
У Музеју угљарства у Сењском руднику посетиоце ће дочекати изложба посвећена женама у рудницима, некад и сада.
Кроз експонате и оригиналне фотографије биће приказана улога жене у једној рударској породици - од брижних супруга и мајки, које свакодневно своје мужеве и синове испраћају на најтежи и најопаснији посао у утробу земље, жене које су стуб њихових породица и њихов лични ослонац, до оних најхрабријих које су и саме рударке.
Изложба стрипа у Бачком Градишту
У Дому културе у Чачку биће представљена изложба костима посвећена великим личностима револуција, аутора костимографа Бориса Чакширана, која ће обухватити реконструкције одеће и униформи из филмова и серија.
Посетиоци ће моћи тако да се сретну са ликовима као што су Франц Фердинанд и Софија Чотек, Драга Машин, Доситеј Обрадовић, гроф Врангел или Растко Немањић.
У Народном музеју у Великом Градишту, кључна реч 20. маја биће стрип - од стрип изложбе настале од истинитих прича и цртања стрипова и портрета, до изложбе старих шибица које су деценијама биле култни сакупљачки предмет у Србији и Југославији.
Вече поезије у Бачкој Паланци
Библиотека „Влада Аксентијевић“ у Обреновцу представиће се поставком различитих превозних средстава којима су се Обреновчани служили: од дечјих колица, тротинета, дечјих бицикала до оних за одрасле, ролшула, фијакера, чеза, шпедитера, различитих мопеда, мотора с мањом или респектабилном кубикажом, до аутомобила.
Посебно место ће заузимати маштовита возила, попут колица са куглагерима, ручно прављене сличуге и прича о традиционалним тркама у Обреновцу.
Музеј града у Бачкој Паланци кроз вече поезије, дечји маскенбал, изложбу изума који су променили свет, поставку дечјих инструмената и концерт КУД Абрашевић обележиће ову посебну ноћ.
Народна библиотека обележиће 50 година од смрти Вељка Петровића, али ће одати и почаст Паланчанима у Великом рату.