Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ВИТАЛЕ: Каријеру сам почела у вашој земљи

27.09.2023. 19:41 19:43
Пише:
Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД:  Америчка фотографкиња Ејми (Ами) Витале изјавила је вечерас да је њена фотографија смрти последњег северног белог носорога, коју је часопис Национална географија назвао једном од најважнијих у последњих сто година, упозорава да губимо животињске врсте и природу.

"Фотографија је постала иконична и освестила је људи о чињеници да ћемо у наредних 20 година изгубити половину животињских врста и природе", рекла је Танјугу Витале, награђивана фотографкиња Национал Gеography и ауторка документарних филмова.

Витале је додала да за свега неколико деценија можемо наћи у ситуацији да изгубимо животињски свет планете, што ће утицати и на људску врсту, и "мора нам бити приоритет размишљање о живим бићима са којима делимо планету".

"Пуна сам наде зато што сам на борбеној линији и за свако питање са којима се суочавамо, као што су губитак шума и климатске промене, знам да постоје људи који раде немогуће. Они доносе промене и пуна сам наде, јер сам упозната са њиховим радом", истакла је Витале.

Својим радом Витале сматра да може помоћи "да се повећа нада, која ће бити катализатор за промене".

"Није прекасно. Имамо прилику дати приоритет променама. Има толико предивних прича о људима који са мало средстава раде невероватне ствари, да заплачем од среће. Депримирам се када читам о ужасима на свету", навела је фотографкиња.

Према њеним речима, постоје снажни гласови који могу мењати ствари, а "решење ће бити комбинација технологије и деловања појединаца".

Витале је чланица жирија фото конкурса часописа Национал Геограпхиц Србија за 2023. годину, и присетила се да је каријеру почела извештавајући крајем деведесетих година из наше земље, истакавши да јој је дивно и дирљиво што се вратила.

"Мене занимају људске приче. Желела сам да разумем свет какав јесте и зашто је такав. Почела сам извештавати о рату и била ми је потребна деценија да схватим. Од нас се тражи да се фокусирамо на најнасилније, сензационалистичке аспекте, али у свакој причи се може наћи људски отпор и стећи шира перспектива", навела је Витале.

Навевши да је почела увиђати да треба променити свој фокус и пронаћи потенцијална решења, Витале је додала да постоје изузетни људи чије гласове кроз свој рад жели појачати, како би привукла на њих пажњу.

"Све је то почело у Београду. Била сам крајем деведесетих, и ту сам почела каријеру и да увиђам да постоје неправилности у новинарству. Покушала сам да причам другачије приче. Говорим о преобликовању наратива, јер често постоје доминатни наративи, а друге приче су исто важне", истакла је Витале.

Према њеним речима, најважније је да се сви трудмо да се ставимо на место других и идемо ка стварима којих се плашимо, јер суочавање и обухватање света отворених руку једино може спасити човечанство.

"Уколико сви више слушамо и мање причамо и допустимо људима да се изразе, можда се нећемо слагати у свему, али имамо знатнбо више заједничког него што мислимо. Ако се фокусирамо на ствари које нас деле - идемо низбрдо", упозорила је фотографкиња.

Пошто је много времена порвела окружена слоновима, жирафама, али и псима и мачкама, Витале је схватила да су то паметна бића и да треба имати разумевање за њихову интелигенцију.

"Животиње су свесне. Колико тога схватају! У центру за негу слонова чувари су ми рекли: 'Ми не спасавамо слонове, они спасавају нас'. Они вам узврате на исти начин", истакла је Витале, навевши као пример случај кад је једној чуварки слон на повреду ставио блато и тиме је спасио од смрти.

Витале је поручила да вечерас на предавању "Рефраминг the Narrative" жели београдској публици послати да је "планета отпорна и људи су отпорни и да није све лоше, има наде".

Пише:
Пошаљите коментар