ОД ЗАГОРА НА ТУРСКОМ ДО НЕНОШЕНЕ ВЕНЧАНИЦЕ Отворена изложба Музеја прекинутих веза у Београду
Путујућа изложба "Музеј прекинутих веза" из Загреба отворена је вечерас у простору некадашњег ресторана "Пекинг" у Београду, где ће трајати до 30. септембра.
Посетиоци изложбе могу видети разнородне предмете за које су бивши власници широм света били емотивно везани, попут електричног баса ког је младић поклонио девојци, али је она инструмент вратила и прекинула везу. Ту су и примерак стрипа "Загор" на турском језику, вештачке женске груди, боксерске рукавице или никад употребљена венчаница, а поред сваког предмета налази се текст са описом дародавца шта му је изложена ствар нешто значила у животу.
"Музеј прекинутих веза" су као уметнички пројекат у Загребу покренули 2006. године Олинка Виштица и Дражен Грубишић, који је рекао Танјугу да посетиоци изложбе у Београду могу видети 60 предмета из њихове архиве и 15 прикупљених за ову прилику локално. Грубишић је рекао да приликом сваког гостовања објаве локални конкурс за прикупљање предмета, као што су то урадили сада преко Културног центра "Град".
"Тај процес је занимљив, јер прво видимо шта се скупило и онда овисно о томе што имамо, изаберемо из наше архиве нешто. Кад се изложба затвори крајем септембра, све иде код нас назад у Загреб и онда иде на седеће гостовање", навео је Грубишић.
Према његовим речима, понекад упозна људе који су донирали предмете, неке приче му се урежу више у памћење, јер је суштина изложбе та да "предмет служи да би оверио причу". Грубишић је нагласио да су "приче разнолике, нису само љубавне, романтичне, већ има прича о прекиду са породицом, државом, религијом". "Мени лично су породичне приче најпотресније. Што се љубавних прича тиче, обично мисле људи да се ради о ружним прекидима, али мислим да већина људи донирала своје приче и предмете желећи да објективизирају љубав која се тада десила", оценио је Грубишић.
"Музеј прекинутих веза" у Загребу тренутно има збирку од око 3.500 предмета и прича, често приређују путујуће изложбе по свету, а Грубишић је истакао да је то заправо "музеј љубави, која је презентирана са друге стране, кад је већ све готово". "Али ако ћемо бити реални, све заврши пре или касније", додао је Грубишић. Говорећи о почецима пројекта "Музеј прекинутих веза", Грубишић је навео да "свака уметност треба кренути из личне приче и искуства, прекида и проблема, који се деси у том тренутку". "Шта са предметима који нам остану, немају неку сврху и само нас подсећају на везу која је пропала? Можда их не желите баш имати на полици да вас подсећају на то", рекао је Грубишић.