МОНУМЕНТАЛНА СКУЛПТУРА ВИДЉИВА ИЗ СВИХ ДЕЛОВА ДИСТРИКТА Милијана Комад: Својим радом желим да визуализујем љубав
Интерактивна скулптура Срце, ауторке др Милијане Комад, пионирке на пољу дигиталних технологија и уметности, биће приказана новосадској публици у Дистрикту од 23. септембра, у оквиру недеље примењене уметности на овогодишњем, шестом Калеидоскопу културе у Новом Саду. Скулптуру ће посетиоци моћи да погледају све до 10. октобра.
- Интерактивна скулптура Срце је плод мог дугогодишњег рада на пољу науке и уметности, које спаја негде и моју област интересовања јер сам као доктор дигиталних уметности и научник и уметник - каже Милијана Комад. - Кроз све моје радове и интернационалну каријеру на пољу уметности и науке, покушавала сам да на неки начин материјализујем ствари које се не могу материјализовати, као што су мисли, идеје, бол, емоције, речи, осећања... Тако је и овај рад покушај да на неки начин материјализујем љубав, да је физички манифестујем, да на неки начин освестим оно што се лагано губи у облаку конзумеризма и продаје тела као меса на чему се базира тренутна култура. Својим радом покушавам да освестим оно најлепше у нама и да нас повежем кроз једно велико топло и меко срце које реагује на додир, на присуство, на пажњу... на оно што нам свима уствари треба и на неки начин недостаје. Ова скулптура је замишљена да буде рефлексија мог срца кроз које ће људи, као крвна зрнца да пролазе и интереагују. Својим радом желим да визуализујем љубав и то је мој основни и крајњи циљ.
Милијани Комад је идеја за ову скулптуру дошла још давне 2017. године за време једног Октобарског салона чија је тема била љубав, а ова скулптура је, на неки начин, рефлексија тога како она доживљава љубав.
- Касније сам у Љубљани у музеју Архитектуре представила макету срца где сам добила снажне овације тамошње пубилике. Да би коначно ово прелепо, назваћу га, биће од скулптуре оживело овде у Новом Саду. Сама скулптура је посебна, не само због своје монументалности већи и због тога што са њом улазимо у историју српске културе, а богами и светске као прва топла интерактивна скулптура на свету, на шта сам посебно поносна - истиче Милијана.
Интерактивна скулптура Срце је монументална скулптура инспирисана концептом синхроницитета, јединства и љубави. Израђена од висококвалитетног нерђајућег челика, са силиконском површином која симулира кожу људског срца, ова интерактивна скулптура ће кроз своју интерактивност ојачати осећај повезаности међу људима. Једна од посебности које чине Срце изузетним су сензори смештени у самој скулптури, који омогућавају да, када више људи додирује скулптуру истовремено, срце јаче куца. Срце ће бити осветљено изнутра и споља, што ће створити додатни визуелни ефекат.
- Овом скулптуром сам хтела да дам своје срце на длану…свима…да му раде шта желе… да га мазе или да га ударају… убадају или пољубе, као и у животу. Само је ово срце банализовано и апсурдно увећано, а баш и због тога и сама иронија коју оно доноси и питање колико смо ми сви, као појединци, спремни да се отворимо и дамо своје срце на длану, да се повежемо међусобно. Срце ће свакако да реагује, зато је и интерактивно, што га више људи буде додиривало, куцаће јаче и снажније, а што буде мање људи око њега и у њему, оно ће бити тужније и куцаће спорије .. као и у животу .. зар не? - наглашава Милијана Комад.
Интерактивна скулптура Срце је инспирисана концептом синхроницитета, јединства и љубави. Привући ће пажњу и својом импозантном величином од пет метара висине и три метра ширине, што ће је учинити видљивом из свих делова Дистрикта. Кроз интерактивност скулптуре, посетиоци ће имати прилику да искусе јединствено уметничко искуство које ће стимулисати њихова чула и емоције.
Једна од посебности које чине Срце изузетним су сензори смештени у самој скулптури, који омогућавају да, када више људи додирује скулптуру истовремено, срце јаче куца. Срце ће бити осветљено изнутра и споља, што ће створити додатни визуелни ефекат.
- Желим да публика заволи моје срце и да га грли и ужива у њему као и ја док сам га правила са мојим тимом. Желим да им моје срце пробуди емоције и да се повежемо сви међусобно. Мислим да је то оно што је примарно у животу сваког појединца - сматра Милијана.
Србији недостају манифестације као што је Калеидоскоп културе
Сада већ легат пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе”, Калеидоскоп културе одржава се шесту годину за редом и у пет недеља трајања промовише пет врста уметности – архитектуру, књижевност, извођачку, примењену и визуелну уметност. У оквиру недеље примењене уметности биће приказана и интерактивна скулптура Срце.
- Морам признати да сам плакала од среће кад су ме позвали да учествујем на Калеидоскопу културе. Мислим да је он сјајна шанса да се уметници афирмишу кроз саму промоцију културе - што мислим да је најбитније од свега. Србији недостају манифестације овог типа. Цели тим који ради у организацији је предивна синергија саме манифестације и његових разноликости и треба да буде пример свима убудуће. Кроз моју разнолику интернационалну каријеру, могу слободно да кажем да су наши људи далеко испред свих у идејама и знању, али нажалост далеко испод свих у приликама и шансама. Зато и све похвале за Каледиоскоп културе и шансе које пружа. Искрено и од срца и овог мог малог у грудима и овог великог који сам направила, желим да ова манифестација траје што дуже и да буде инспирација не само људима попут мене него и многим фестивалима који тек треба да се роде - рекла је Милијана Комад.
Она напомиње како је цео процес био јако комплексан и захтеван баш као и сви њени радови.
- Пошто имам част и задовољство да уз мене стоји прелеп и незамењив тим људи, мојих пријатеља и сарадника, без чије помоћи ово срце не би било реализовано, све препреке су савладане са успехом и на наше задовољство. Са правом могу рећи да је ово срце направљено са много љубави и пажње. Јако сам поносна што могу да кажем да је цели тим дао своја срца и крв и зној радећи на њему и то буквално. Што се тиче техничке захтевности имали смо јако много научног рада на срцу, јако много експериментисања са материјалима, јако много иновација смо направили али то ћете видети у нашем документарцу који правимо, морам нешто да оставим и за то - наглашава наша саговорница.
Себе не сматрам уметником већ креатором
Милијана напомиње да она потиче из чудесне и једним делом уметничке породице, тако да је цели живот имала уплив у разне структуре исте.
- Од малих ногу гледала сам каледиоскопом свет и кроз оне мале шарене стаклиће и он је гледао у мене – тако сам научила да га спознајем на мало другачији начин и да учим да је креативност и изражавање идеја уствари начин живота. Морам да признам да се ја не сматрам уметником већ креатором. Како и зашто? Па зато што сматрам да оне долазе прво из света идеја мог бића, па их онда кроз дигиталне материјализујем у физичке – физичке у смислу да са радовима покушавам да материјализујем нематеријалне ствари. Можда је то мало надобудно али ја се стварно тако осећам. Пре свега, ја сам продукт дизајнер и у ИТ сектору сам већ више од 20 година, тако да рад на пољима као што су вештачка интелигенција, трансхуманизам, технолошка сингуларност, футуризам, симулација и симулакрум је само логични след и продукт мог дугогодишњег сазревања кроз исте. Ја не би рекла да је ово посао за мене. Рад на пољима технологије науке и уметности је мој начин живота, а рад на интерактивним инсталацијама је мој допринос култури Србије и света - закључила је Милијана Комад.
Партнер Калеидоскопа културе је Ерсте банка.
А.Брзак