УНЕСКОВ РЕГИСТАР УВРШТАВА НАИВНО СЛИКАРСТВО СЛОВАКА ИЗ КОВАЧИЦЕ Србија је прва у Европи због овога...
ПАРИЗ: Министар културе Никола Селаковић изјавио је данас да се почетком децембра у Парагвају очекује заседање еминентног комитета за нематеријално наслеђе, на којем би у Унесков регистар требало да буде уврштено наивно сликарство Словака из Ковачице, чиме ће Србија, како је истакао, постати прва европска земља која ће у тај регистар уписати културно наслеђе једне националне мањине.
Селаковић је за Танјуг навео да је Србија, захваљујући томе, придобила велике симпатије у Унеско.
"Србија је лојалан и веран партнер Унеска, улажемо напоре да наша сарадња буде још интензивнија и то ћемо наставити и у будуће", рекао је Селаковић након састанака са генералним помоћником директора Унеска за културу Ернестом Отоном.
Навео је да је предмет разговора била јучерашња изложба у Паризу посвећена српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности.
"Говорили смо о нападима који се дешавају на наше светиње на Косову и Метохији. Ја сам нарочито истакао да је у периоду од 2023. до 2024. било више од 30 напада на цркве, манастире и гробља", рекао је Селаковић.
Истакао је да је Србија отпочела дипломатско-културну офанзиву када је реч о промоцији српске културе на међународној сцени.
"На састанку коме сам присуствовао позитивно је оцењена чињеница да је српски буџет за културу увећан, а што није случај са другим земљама. Смисао наше јучерашње изложбе је да наше културно наслеђе, које је под заштитом Унеска, прикажемо целом свету. Већ сада имамо интересовање неколико европских престоница за ту изложбу", навео је Селаковић.
Додао је да свет није упознат са нашим културним наслеђем на територији Косова и Метохије, нити колико нам је оно важно.
"Важно нам је да то представимо и због нашег народа на КиМ", истакао је Селаковић.
Он је нагласио да култура омогућава прилазак и онима са којима се полтички мимоилазимо и да је било видљиво одушевљење оних који су били на изложби.
Селаковић је јуче у Паризу присуствовао отварању изложбе посвећене српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности - манастирима Високи Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и цркви Богородице Љевишке у Призрену.
Отварању изложбе присуствовали су и патријарх српски Порфирије, владика рашко-призренски Теодосије, директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон, представници Унеска и дипломатског кора.
На иницијативу Министарства културе изложба је реализована у сарадњи са Сталном делегацијом Републике Србије при УНЕСКО, Канцеларијом за Косово и Метохију, Канцеларијом за културну и јавну дипломатију и Српском Православном Црквом - Епархијом рашко-призренском.